Adli Sicil Kaydı Nasıl Silinir?

By İstanbul Hukuk Bürosu In Avukat No comments

Kesinleşmiş mahkeme kararı ile alınan cezalar ve işlenen suçların kaydedildiği sisteme ‘’adli sicil’’ adı verilir. Kişinin adli siciline bir dosya eklenmesi için mahkeme kararının kesinleşmiş olması gerekir. Kesinleşmeyen mahkeme kararında adli sicile kayıt işlenmez. Kişilerin merak ettiği bir konu ise adli sicil kaydının nasıl silineceği yönündedir. İstanbul en iyi kadın avukat tarafından bu bilgiyi net olarak öğrenmeniz mümkündür.

Adli sicil kaydı şu şekilde silinebilir;

  • Eğer ceza ve infaz tamamlanmışsa, adli sicil kaydı direk silinmelidir.
  • Ceza mahkumiyetini ortadan kaldıran şikayet geri çekilirse adli sicil kaydı silinir.
  • Ceza zaman aşımının dolması halinde, af çıkması veya kişinin ölmesi durumunda adli sicil kaydı silinir.

Hangi Bilgiler Adli Sicil Kaydına İşlenir?

Adli sicil kaydına işleyen bilgiler şu şekildedir;

Hapis cezasına çarptırılan her türlü suç adli sicil kaydına işlenir. Hapis cezasından  bir müddet sonra kişi tahliye edilmişse bu da sicile işlenir.

Bir kişi hapis cezasının infazını doldurduysa, bu da adli sicile yansır. Aynı şekilde hapis cezası ertelenmişse, cezanın ertelendiği süre ile beraber kişinin tabii tutulduğu denetim süresi de adli sicil kaydına işlenmektedir. İstanbul en iyi kadın avukat ile görüşerek adli sicil kaydına işleyen durumları daha net öğrenebilirsiniz.

Hapis cezası yerine adli para cezası alınmışsa bu bilgiler de adli sicil kaydına işlenmektedir. Adli para cezası ödenmiş olsa da olmasa da her türlü sicil kaydında gösterilir.

Bir ceza hükmü oluşmuş ve hüküm verildikten sonra şikayeti geri çekme durumu oluşmuşsa bu da adli sicil kaydına yansıtılır.

Yukarıdaki maddelerden de anlaşılacağı gibi adli sicil kaydına mahkeme ile ilgili her türlü olumlu ve olumsuz karar yansıtılır. Bu nedenle herhangi bir işe girerken öncelikle adli sicil kaydı istenmektedir.

Adli Sicil Kaydının Silinmesi Talebi

Adli sicil kaydınızın silinmesini istiyorsanız öncelikle mahkemeye talep açmalısınız. Bunun için iyi bir ceza avukatı ile görüşebilirsiniz. Konuya aydınlık getirmek ve mahkemenin verimli sonuçlar elde ettirmesi için İstanbul en iyi kadın avukat ile görüşme sağlayabilirsiniz.