Ağır Ceza Avukatının Görevleri

By İstanbul Hukuk Bürosu In Ceza Avukatı No comments

Günümüzde her yıl hatta her an her saniye suç teşkil edecek olaylar meydana gelmektedir. Gasp, yaralama, hırsızlık, adam öldürme, kasten adam öldürme, cinayet ve benzeri aydınlanması gereken birçok olay olmaktadır. Ceza Hukuku alanına giren bu olayları mahkemeye taşıma, mahkeme esnasında işin aslının ortaya çıkması, suçluların bulunması hukuk alanında yapılması gereken en önemli işlemlerdir.

Günümüzde Ağır ceza ile yargılanan bir çok kişi bulunmaktadır. Bir çok nedenden ötürü sizlerde ağır ceza alanında yargılanabilir ve savunmaya ihtiyacınız olabilir. Ağır ceza avukatları Avukatlık mesleğinin en zor alanlarından bir tanesi olmakla birlikte kişinin özgürlüğü ve toplumun mağdur hakları açısından en hassas sorunlar ile uğraşarak bu sorunları çözüme kavuşturmakla yükümlüdür. Ağır ceza avukatı da diğer avukatlar gibi savunma işlevi yapmaktadır. Ancak bu savunma işlevi direkt olarak kişinin özgürlüğünü ele aldığı için diğer alanlardan oldukça farklıdır. 

Ağır Ceza Avukatı Görevleri Nelerdir?

Ağır ceza avukatı görevleri arasında hukuken suç niteliği bulunan olaylarda kişinin hak ve hürriyetini koruma, verilen yaptırımlara karşı savunma yapmak en önemli görevleri arasındadır. Resmi belgede sahtecilik suçu gibi olaylara da ağır ceza avukatı bakmaktadır.

Nitelikli dolandırıcılık gibi suçlarda, hileli iflas gösterimi gibi konularda ağır ceza avukatlarını başvurulmaktadır. Ağır ceza avukatları bu konuya ilişkin olarak suçu işleyen tarafların savunmalarını yaparak konuyla alakalı inceleme içerisinde olmaktadır. Herhangi bir cinayetin işlenmesi durumunda meşru müdafaa, haksız yere suç teşkil edecek unsurlar var ise bunları iyice araştırması ve incelemesi gerekmektedir.

Ağır Ceza Avukatının Görevi Ne Kadar Sürer?

Ağır ceza avukatının görev süresi tamamen davaya odaklıdır. Dava ne zaman sonuçlanır ve ne zaman biterse, karar kesinleşirse takip ettiği görev ancak o şekilde son bulur. Kararlar yerel mahkemede verildikten sonra dava Yargıtay’a taşınır ve Yargıtay aşamalarını da avukatın takip etmesi ve bu sürecin sonuçlanmasını da beklemelidir. Bu sonuç da ortaya çıktıktan sonra avukatın görevi son bulur.