Anayasa Mahkemesine Bireysel Başvuru Yöntemi Nasıldır?

By İstanbul Hukuk Bürosu In Boşanma Avukatı No comments

Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru yapabilmek için öncelikle başvuru formunun eksiksiz bir şekilde doldurulması gerekir. İstanbul en iyi boşanma avukatı gereken bilgiyi size sunacaktır. Form aşağıdaki gibi doldurulmalıdır;

  • İlgili bölümlere kişisel bilgiler doğru nitelikte yazılmalıdır.
  • Bireysel başvuruya sebep olan olay kronolojik sıralamaya uygun biçimde özetle anlatılmalıdır.
  • Başvuru formuna eklenecek belgeler sıra numarasıyla gösterilmelidir.
  • Bireysel başvuru yapacak şahısın kimlik fotokopisi mutlaka eklenmelidir.
  • Anayasa kararlarına göre hangi hakların ihlal edildiği belirtilmelidir.

İhlali belirtilen hak net bir şekilde anlatılırsa gerekli kanun maddeleri incelenerek tespit gerçekleşmektedir. Gereken evraklar eklendikten sonra ve form eksiksiz bir şekilde doldurulduktan sonra fiziki olarak mahkemeye sunulabilir.

Anayasa Mahkemesine Başvuru Nedir?

Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru, anayasada belirlenen ve aynı zamanda Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinde yer alan temek hak veya özgürlüklerin ihlal edilmesi durumunda başvurulan bir yargı türüdür. Ancak ihlal edilen hakkın hem anayasa mahkemesi kararınca hem de Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinde güvence altına alınması gerekir. Örneğin kötü muamele ve işkence her iki mahkeme kararınca suçtur.

Anayasa Mahkemesine Bireysel Başvuru Süresi

İstanbul en iyi boşanma avukatı tüm detayları sizlere sunsa da ön bilgi almak isteyebilirsiniz. Bu sürçe son olağan kanun yolu tüketildikten sonra 30 gündür. Yani 30 gün içerisinde bireysel başvuru formu ilgili mahkemeye gönderilmelidir. Anayasa Mahkemesine olan başvuru süresi, formun teslim edildiği gün baz alınarak hesaplanmalıdır.

Anayasa Mahkemesine Kimler Başvurabilir?

Anayasa Mahkemesine Anayasa kararınca Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinde de belirtildiği gibi güvence altına alınan hakları ihlal edilen her vatandaş bireysel olarak başvuru yapabilir. Özel hukuk tüzel kişiler yalnızca tüzel kişiliklerindeki hakların ihlal edilmesi durumunda Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru yapabilir. Dernekler, vakıflar ve işletmeler buna örnek gösterilebilir.

Kamu özel tüzel kişilikler Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulunamaz. Konu hakkındaki en ince detayları İstanbul en iyi boşanma avukatı tarafından alabilirsiniz.