Boşanma Avukatı Hizmeti Nelerdir

By İstanbul Hukuk Bürosu In Aile Hukuku, Boşanma Avukatı No comments

Resmi nikahlı çiftler çeşitli nedenlerden dolayı boşanma kararı alarak bu süreci mahkemelere taşıyorlar. Boşanma davaları hukuk mahkemeleri nezdinde ele alınan dava türlerinden birisidir. Bu davaların dayanağı ise Türk Medeni Kanunudur. Boşanma işleminin gerçekleşmesi için boşanma avukatı hizmet almak isteyen kişiler, konusunda uzman avukatlar ile görüşerek boşanma davası süreçlerine bu şekilde başlamak istiyorlar. Boşanma davalarında avukatların etkileri oldukça büyüktür.

Bunun ana nedeni avukatların bu süreci çok iyi bilmelerinden dolayı nasıl adım atılacağı, hangi konular hakkında talepte bulunulacağı konusunda deneyimli olmalarına bağlı olarak müvekkillerinin lehine kararların çıkmasında oldukça etkili sonuçlar ortaya çıkarılmasına neden oluyorlar. Bu nedenle boşanma davası tarafları davaların daha sağlıklı devam etmesi ve neticelenmesi için avukatlara başvuruyorlar.

Boşanma Avukatı Ücretleri

Birçok kişi boşanma davaları için boşanma avukatı ücretleri konusunda bilgi almak istiyor. Boşanma avukatları için belirlenen boşanma avukatı ücretleri baro tarafından her yıl yayınlanıyor. Bu ücret tarifesi tüm avukatlar için geçerli olduğundan bu alt taban ücret haricinde ücret alınmıyor. Ancak baro, avukat tutmak için yeterli maddi gücü olmayanlar için talep edilmesi halinde boşanma avukatı atıyor.

Savunma hakkının yasalar ile korunması nedeni ile maddi imkansızlıkların savunma hakkını engellememesine dikkat ediliyor. Ancak boşanma ücretleri için belirtilen kuralların dışında dava boyunca ekstra masraflar mevcut ise avukatlar bu ücretleri dava sonucunda müvekkillerinden tahsil ediyor. Taraflar ile avukatlar arasında dava süreci öncesinde bu konuları konuşup fikir birliği oluşturmaları gerekiyor.

Boşanma Davası Çeşitleri Nelerdir?

Bu tür davalar kendi içerisinde anlaşmalı ve çekişmeli davalar olarak ikiye ayrılıyor. Anlaşmalı davalarda taraflar her konuda anlaşarak anlaşmazlık durumunu ortadan kaldırarak sadece medeni anlamda boşanma sürecinin mahkeme tarafından karar verilmesini bekliyorlar. Anlaşmalı boşanma davalarında da avukatlık hizmetleri alınabiliyor. Bu tür davalarda avukatlar tarafların her konuda anlaştığını gösteren protokolü hazırlamak ile görevlidirler.

Anlaşmalı davalar tarafların her konuda anlaşma sağladıkları için mahkeme nezdinde çok uzun sürmüyor. Çoğu anlaşmalı davalar tek celsede sonuçlanarak neticeleniyor. Bu tür davalarda tarafların anlaşamadığı bir konu olmamasından dolayı mahkeme kararları temyize de götürülmüyor. Bu nedenle anlaşmalı davalarda avukatların iş yoğunluğu fazla olmuyor. Bir diğer boşanma davası olan çekişmeli davalar anlaşmalı davaların tam tersi tarafların bir ya da daha fazla konuda anlaşma sağlayamaması nedeni ile ortaya çıkan bir durum olarak görülüyor. Bu konular genellikle, çocukların velayeti, nafaka, tazminat ve eşya paylaşımı olarak kendisini gösteriyor.

Çekişmeli davalarda avukatlara çok büyük görevler düşüyor. Bu nedenle avukatlar davanın başından sonuna kadar tüm sürece hakim olması gerekiyor. Çekişmeli dava kararları mahkemenin kararlarını tebliğ etmesinden sonra anlaşmazlığa neden olan konular hakkında genellikle temyiz ediliyor. Avukatlar yerel mahkeme dava sürecinde olduğu gibi yargıtay sürecinde de dava dilekçesini ve itirazlarını net bir şekilde belirleyerek sunuyor.