Boşanma Avukatı Ne Yapar

By İstanbul Hukuk Bürosu In Boşanma Avukatı No comments

Aile içinde anlaşılmayan durumlarda en sık başvurulan kişiler genellikle boşanma avukatları olurlar. Hukukun alt dallarından sayılan ve en sık açılan davalar; nafaka davası, velayet davası, mal paylaşımı gibi konular sıkça açılan dava türleridir. Halk arasında ise boşanma avukatlarına, aile avukatları deniyor.  Bilindiği gibi boşanma davaları çok zorlu ve sarsıcı bir süreç oluyor. Özellikle çocuklar açısından, çok aşırı derecede yıpratıcı ve sorunsal olabiliyor. İşte çocukların daha fazla yıpranmaması için bir avukat ile anlaşıp dava süreci hızlandırılabiliyor.

Boşanma Avukatları Ne Yapar?

Bir boşanma avukatı tutmak için ilk başta avukata neler söyleyeceğinize karar vermeniz. Daha doğrusu kendi evliliğinizde hangi açıdan sorun yaşıyorsanız ve ne için ayrılacaksanız bunları detaylı bir biçimde avukata iletmeniz gerekiyor. Bu anlatımdan sonraki aşama ise tamamen avukata kalıyor ve boşanma avukatı da buna göre bir plan ve tertip hazırlıyor. Daha sonra boşanma avukatı şunları açıklığa kavuşturmak için çalışmalar yapıyor.

– Her iki tarafın da aldatıp aldatmasının açığa çıkması.

– Eşlerin birbirlerine karşı hangi durumlarda kırıcı sözler söylediği ve birbirlerine karşı nasıl davrandıkları.

– İki tarafın da birbirlerine karşı suç işleyip işlemediği de detaylıca anlaşılır.

Bunların dışında evlilik aşamasında evden kaçıp kaçmama ve başka delillerde toplanarak gerekli olan araştırmalar yapılmaktadır. Tabi bu süreçte yaşananların tamamının gerçeği yansıtması da gerekiyor. Nitekim tüm bu öneriler ve belgeler mahkemece karar bağlamında son derece büyük bir önem taşıyor.

Boşanma Avukatı Nasıl Bulunabilir?

Bilindiği gibi avukatların reklam yapma gibi bir durumları olmadığı için, bu süreçte tutulacak olan avukatı bulmak sanıldığı gibi kolay olmuyor. Şayet etrafınızda güvenilir avukatlar varsa onlara başvurabilir, tanıdıklarınız yoluyla da iyi bir avukat bulabiliyorsunuz.

Boşanma Avukat Ücretleri Neye Göre Değişiyor?

Boşanma avukatlık ücretleri genellikle tabanı belli olan fakat davaya göre fiyatı değişen bir durumdur. Tabi boşanma avukatları ücretlerini değiştiren en önemli detay ise boşanmanın anlaşmalı mı yoksa çekişmeli mi olduğu belirleyici oluyor. Anlaşmalı olan davalarda genellikle boşanma avukatının yaptığı fazla bir şey olmadığından dolayı, çekişmeli boşanma davası ücretlerinden daha düşük fiyatlıdır. Çekişmeli boşanma davasında ise durum değişiyor.

Yani çekişmeli boşanma davalarında avukat sürecin içine girdiğinden dolayı, ücretler de yükseliyor. Bu nedenle boşanma sürecinde olan kişilerin, avukatlık ücretlerini de göz önünde bulundurmaları gerekiyor. Çekişmeli davalarda eşlerin özellikle birçok konuda anlaşamaması da fiyatlara etki ediyor.

Nitekim boşanma sürecinde eşlerin her anlaşamadıkları bir konu da boşanma davasında başlı başına bir konu olarak yer alıyor. Bu anlaşamam konuları da fazla olduğu için boşanma avukatı da buna göre kendi planlarını yaparak, daha fazla çalışıyor. Durum böyle olunca çekişmeli boşanma davasının fiyatlarının yüksek olması da son derece doğal oluyor. Tabi hesapta olmayan masrafların da ortaya çıması, boşanma avukatının ücretlerini de değiştiriyor.