Boşanma Avukatı Neden Tercih Edilmelidir

By İstanbul Hukuk Bürosu In Boşanma Avukatı No comments

Aile hukuku kısmında yaşanabilecek olan tüm uyuşmazlıklara boşan avukatı bakıyor. Özellikle boşanacak kişiler açısından oldukça zorlu geçen süreçte, kişilere her türlü konu hakkında destek sağlıyor.

Boşanma Avukatı Ne Yapıyor?

Boşanma avukatı, bahse konu olan ‘boşanma davasında’ müvekkilini her türlü haksızlığa karşı koruyor. Bununla beraber, boşanma konu olan gerekçelerin bütün belge ve bilgilerini toplama süreçleriyle uğraşıyor. Edinilen bir bilgiye göre, boşanma davalarının büyük bir kısmında boşanma avukatları oldukça etkileniyor.

Boşanma Avukatı Ücretleri Ne Kadar?

Boşanma süreçleri, varsa başta çocuklar başta olmak üzere, çiftleri de oldukça yıpratan en sorunlu hukuk davalarının başında yer alıyor. Nitekim boşanacak olan kişilere hem maddi hem de manevi alanda zararlar verebiliyor. Ancak kişilerin boşanma davalarında özellikle maddi açıdan sıkıntı yaşamamak adına çok araştırma yaptığını söyleyebiliriz.  Fakat her şeye rağmen, boşanmak isteyen çiftler uygun fiyatlara çok kaliteli avukatlarla çalışmak istiyorlar. Ama bilinmesi gereken en önemli konu, boşanma davalarının ücretlerinin dava türüne göre değiştiği üzerinedir. Ayrıca boşanma davalarının fiyatlarının üzerinde barolar birliğinin belirlemiş olduğu taban ve tavan fiyatlar uygulamaya alınıyor.

Ücretler Tam Olarak Ne Kadar?

Boşanma davası, ücret bakımından bahsettiğimiz gibi duruma göre değişiklik gösteriyor. Bu durumlardan ilki, boşanmanın türü oluyor. Yani boşanma davasının anlaşmalı mı yoksa çekişmeli mi olduğu ücreti belirleyen etken oluyor.

Anlaşmalı Boşanma Davası

Anlaşmalı boşanma davası, isminden de anlaşılacağı üzerine, kişilerin karşılıklı anlaşarak mahkemeye boşanmak istedikleri ile ilgili başvuru yapmalarıdır. Bu durumda boşanma avukatlarına ihtiyaç duyulur. Boşanma avukatı ücretleri bu dava türünde daha az oluyor.

Çekişmeli Boşanma Davası

Çekişmeli boşanma davası, bir kişinin boşanmak istediği, öbür tarafın ise buna karşı geldiği dava türleri arasında yer alıyor. Boşanma davası türlerinden en zor olanıdır. Bunun ana nedeni, mahkemeye deliller sunulması gerektiğidir. Bu davada delil toplama, uzun süre dava üzerine çalışmalar olduğundan, avukatlık ücreti buna paralel olarak yükseliş gösteriyor.  İşte görüldüğü gibi anlaşmalı ve çekişmeli boşanma davaları, boşanma sürecinde, ücret ödeme konusunda oldukça etkili oluyor. Bu nedenle boşanma avukatı ücreti avukatı ücreti ne kadar, gibi sorulara sorulmadan önce davanın türüne ve baronun taban ve tavan fiyatları hakkında bilgi sahibi olunması gerekiyor. Bu konu hakkında bilgi sahibi olmak için, hukuk bürolarından yardım alabiliyorsunuz.

Boşanma Avukatı Neden Tercih Edilmeli?

Boşanma davalarında yaşanan artışlar, nitelikli avukatların sorgulanmasına neden oluyor. Nitekim boşanma davasını üstlenecek olan avukatın, kişilerin hayatı üzerine söz sahibi olacağı söylenebiliyor. Peki boşanma avukatı neden tercih edilmeli?  Boşanma avukatının tercih edilmesini gerektiren en önemli husus, kişinin tüm haklarının savunulması gerektiği oluyor. Ayrıca kişinin kendi haklarını yeterli olarak savunamayacağı, savunsa bile gerekli haklarını alamayacağı durumlar meydana çıkabiliyor. İşte mahkemelerin ince detaylarının belirlendiği noktalarda boşanma avukatları etkili olabiliyorlar.