Boşanma Avukatı Ücreti Belirlenirken Nelere Dikkat Edilir

By İstanbul Hukuk Bürosu In Boşanma Avukatı No comments

Boşanma avukatı aile hukuku davalarıyla ilgili anlaşmazlıkların çözümü için çalışmakta olan hukuk dalıdır. Boşanma davaları en fazla ihtiyaç duyulan davalar arasındaki yerini almaktadır. Boşanma, nafaka, velayet, mal paylaşımı gibi konularda ortaya çıkan anlaşmazlıklara bakan yine boşanma avukatlarıdır.

Boşanma sürecine giren çiftler çocuklarıyla birlikte yorucu bir sürecin içine girmektedir. Bu süreci en az zararla atlatmak adına boşanma avukatından destek alınmalıdır. Böylece anne ve baba birbirine düşman olmadan ayrılacaktır. Çiftler daha az yıpranacak, adil bir boşanma gerçekleşecektir. Bu noktada boşanma avukatı ücreti ise davanın seyrine göre değişkenlik göstermektedir. Anlaşmalı boşanma durumu, nafaka talebi, çocukların velayet durumu, mal paylaşımı gibi durumlar avukatın ücretine etki etmektedir.

Boşanma Davalarında Avukat Desteği

Boşanma davasının hangi ilde gerçekleştiğine göre o ilden avukat tutulmalıdır. Avukatın uzak ilden tutulması halinde yol masraflarının karşılanması da zorunluluk taşımaktadır. Bu durum genel ücrete etki eder. Avukat ile her zaman iletişim halinde olmak adına aynı ilde bulunmak fayda sağlayacaktır. Avukat anlaşma ile birlikte müvekkili detaylı olarak dinlemektedir. Eşlerden herhangi birinin diğerini aldatma durumuna dikkat etmektedir.

Boşanma avukatı ayrıca eşlerden birinini diğerinin onurunu kırıcı şekilde davranmasına ya da hayatına zarar vermesine dikkat etmektedir. Eşlerden biri herhangi bir suça karıştıysa bu da dikkate alınmaktadır. Bu gibi durumlar karşı tarafta mevcutsa avukat bunların delillerini dosyada bulunduracaktır. Şahitlerle anlaşarak belgelendirme yapacaktır. Boşanma avukatı tarafından hazırlanan bu dosya mahkeme heyeti tarafından incelenerek karara bağlanmaktadır.

Boşanma Avukatı Ücretleri

Avukatın ücreti belirlenirken baro tarafından ücret önerisi sunulmaktadır. Ancak avukatlar bu ücrete uymak zorunda değildir. Ücret üzerinde değişiklik yapma hakkı avukata kalmaktadır. Boşanma avukatları davaya harcadıkları emek ve maliyeti dikkate alarak boşanma avukatı ücreti belirlemektedir. Bu ücreti detaylı olarak müvekkiliyle konuştuktan sonra sunmaktadır.

Boşanma davalarında ücretler her şehirde aynı değildir. Bulunduğunuz şehir de ödenecek ücret üzerinde etkilidir. Avukatın dava için harcayacağı emek, fazla mesai, yol masrafı, ekstra masraflar boşanma avukatı ücreti belirlenirken etki etmektedir.

Boşanma davaları oldukça önemli davalardır. Aile kurumunun temelden sarsılmaması adına, çocukların zarar görmemesi adına iyi bir avukatla anlaşmak önem taşımaktadır. Ayrıca eşlerin adaletsizliği uğramadan doğru şekilde boşanması adına boşanma avukatına büyük sorumluluk düşmektedir. Bu sebeple avukat seçilirken öncelikle başarılarına, kazandığı davalara ve çalışma stiline dikkat etmek gerekmektedir. Ücret bu davalarda ikinci planda kalmalıdır.

Boşanma Avukatının Arabuluculuk İşlevi

Boşanma avukatları yalnızca evliliğini bitirme kararı alan çiftlerin boşanmaları için hazır bulunmamaktadır. Aynı zamanda aile hukuku ile ilgili anlaşmazlıkların çözümü adına boşan avukatına ihtiyaç duyulmaktadır. Mal paylaşımı, miras paylaşımı gibi anlaşmazlıklar aile hukuku kapsamında boşanma avukatları tarafından çözüme kavuşturulur.

Tarafların görüştürülmesi, mülk paylaşımının uzlaşma yoluyla anlaşmalı olarak gerçekleştirilmesi, avukatın arabuluculuk görevinden faydalanılması bu süreçte gerçekleşmektedir.