Boşanma Avukatlarının Görevleri Nelerdir

By İstanbul Hukuk Bürosu In Aile Hukuku, Avukat, Boşanma Avukatı No comments

Boşanma davaları Türk Hukuk sistemi içinde yer alan iki ana davadan birisi olan hukuk davaları içinde ele alınan davaların başında geliyor. Herhangi bir nedenden dolayı anlaşamayan ve boşanma kararı alan çiftler boşanma sürecine boşanma avukatı ile girmek istiyorlar. Boşanma avukatları, dava süresince Aile mahkemelerinin dava süreçlerine hakim olduklarından dava boyunca nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini biliyorlar. Bu da müvekkillerinin menfaati için oldukça önemli olduğunda boşanma davalarının tarafların lehine sonuçlanmasını sağlıyor.  Boşanma davaları kendi içerisinde çekişmeli ve anlaşmalı boşanma olarak iki farklı şekilde görülüyor. Çekişmeli davalarda mahkemenin ele alacağı konuların fazla olması nedeni ile bu tür davalar süre bazında daha uzun sürüyor. Bundan dolayı davanın süresinin uzun olması taraflarda gerginlikler yaratabiliyor. Gergin devam eden bu süreçte taraflar sağlıklı düşünemediği için yasal durumları takip etmek gibi bir durumları söz konusu olmuyor. Bu nedenle bu tür davalarda boşanma avukatlarına büyük iş düşüyor.

Boşanma Avukatlarının Davadaki Rolleri

Boşanma avukatları dava süresince mahkemenin duruşmalarını yakından takip ederek müvekkillerine bu konuda bilgi veriyorlar. Özellikle şikayetçi olan tarafın iddia ettiği konular ve bu konuların çürütülmesi gibi durumlarda somut belge ve bilgilerin toplanması boşanma avukatı tarafından yerine getiriliyor.   Bu nedenle dava süreci başlamadan önce taraflar ile boşanma avukatlarının bir araya gelerek şikayete olan konu, mağduriyet konuları ve talepler konuşularak açılacak olan mahkeme için ön hazırlık yapılması gerekiyor. Sonraki aşamada ise boşanma avukatları dava sürecinin başlaması için boşanma talebine ve diğer taleplere istinaden dilekçe yazarak dava sürecinin başlamasını sağlıyorlar.

Boşanma Davalarda Ara Karar Talepleri

Boşanma avukatları çekişmeli boşanma davaları devam ederken müvekkillerinin talepleri doğrultusunda belirli konularda mahkemenin ara karar vermesini talep edebiliyor. Bu konular özellikle çocuklar ve müvekkil çalışmıyor ise diğer taraf tarafından dava sonuçlanıncaya kadar tedbir nafakasının bağlanması kararın olabiliyor. Dava süresince çocukların nerede ve kiminle kalacağı yönündeki kararlar mahkemeden istenen ara kararlar ile belirleniyor. Bu nedenle boşanma avukatları ara kararlar ile davanın seyrine yön verebilme gücüne sahipler.

Boşanma Avukatlık Ücretleri

Her davada olduğu gibi boşanma davalarında da boşanma avukat ücretleri yer alıyor. Her sene belirlenen boşanma avukatı ücretleri taban fiyat olarak belirlenerek boşanma avukatları tarafından müvekkillerine bildiriliyor. Anlaşmalı boşanma davaları ile çekişmeli boşanma davaları arasında belirgin bir fiyat farkı söz konusu. Çünkü anlaşmalı boşanma davaları tarafların her konuda anlaşmasına bağlı olarak dava sürecinin uzun bir sürece yayılmamasından dolayı alınacak olan avukatlık hizmetlerinin de az olması nedeni ile daha düşük fiyat değerinde yer alıyor. Ancak çekişmeli boşanma davalarında hesapta olmayan bir takım durumların ortaya çıkması gibi durumlar boşanma taban ücretlerine ek olarak farklı fiyat tarifeleri de uygulanabiliyor. Özellikle temyize gidilmesi süreci boşanma avukatlık ücretlerinin değişmesine neden oluyor.