Boşanma Davalarında Mal Paylaşımı Nasıl Olur?

By İstanbul Hukuk Bürosu In Boşanma Avukatı No comments

Boşanmalarda mal paylaşımı evliliğin mahkeme önünde sonlandırılmasından sonra kanunen evlilik içinde her iki tarafa malların eşit olarak dağıtılması gereğini esas alır. Mal paylaşımı için çok iyi bir boşanma avukatı ile irtibata geçmeniz gerekiyor. Ancak şunu bilmek gerekir ki mal paylaşım davası boşanma davası ile birlikte açılamaz. Mal paylaşım davası boşanma davası ile aynı anda fakat farklı tarih aralıklarında açılması gerekir. Bu durumda önce boşanma kesinleşir sonrasında mal paylaşımı gerçekleşir.

Boşanma davalarında mal paylaşımı yapılırken 01.01.2002 yılında düzenlenen Mevcut Medeni Kanunu’nun kuralları esas alınır. Gerekli kanunları size boşanma avukatı aktaracaktır. Şunu belirtmek gerekir ki boşanma davası esnasında mal paylaşımı davası açılacaksa şayet, belirsiz alacak davası şeklinde açılmalıdır. Yine görüşeceğiniz iyi bir boşanma avukatı sizlere gereken bilgiyi vererek davanın olumlu sonuçlanması için elinizden geleni yapacaktır.

Boşanma Avukatı ile Mal Paylaşımı Nasıl Yapılır?

Boşanma kararı kesinleştikten sonra boşanma avukatı eşliğinde mal paylaşım davası görülür. Taraflar mal paylaşım davası ile şu taleplerde bulunabilir;

  • Katılma alacağı,
  • Katkı payı alacağı
  • Değer artış payı alacağı

Boşanma sonrası mal paylaşımı, tarafların evlilik süreci boyunca birlikte aldıkları malların paylaşımı esasına dayanır. Bu sebepten ötürü evlilik öncesinde tarafların kendi imkanları ile almış olduğu mallar bu paylaşıma dahil edilemez. Mallar genel itibari ile yarı yarıya paylaştırılsa da bu payı değiştiren çeşitli uygulamalar mevcuttur.

Boşanmada Mal Paylaşımı Davası Açma Süreci

Boşanmalarda boşanma avukatı eşliğinde mal paylaşım davası zaman aşımı olmadan açılmalıdır. Mal paylaşım davası boşanma gerçekleştikten sonra 10 yıl içerisinde açılmalıdır. Kanunlar tarafından belirlenen bu süre dolduğunda mal paylaşım talebinde bulunmak mümkün değildir.

Boşandıktan sonra mal paylaşım davası açmak istiyorsanız boşanma avukatı tarafından gereken bilgiyi aldıktan sonra Aile Mahkemesine başvuru yapmak gerekir.