Boşanma Davalarında Ses Kayıtları Delil Olur Mu?

By İstanbul Hukuk Bürosu In Boşanma Avukatı No comments

Günümüz şartlarında teknolojinin gelişmesiyle beraber akıllı cep telefonları, tablet ve bilgisayar gibi daha pek çok cihaz bile ses ve görüntü kaydı yapılabiliyor. Aldatma konusunu ya da evlilik içerisindeki oluşan geçimsizliği ispat etmek amacı ile eşler zaman zaman ses ya da görüntü kaydı alıp böyle bir durumu ispat aracı olarak kullanabiliyor. Boşanma davasında ses ve video kayıtlarının delil olarak kullanılabilir mi sorusu birçok kişi tarafınca merak ediliyor.

Fakat gizli bir biçimde alınan ses kaydı, fotoğraf ve video kaydı, hukuka en uygun şekilde elde edildiği taktirde boşanma davasında delil olarak kullanılabilir. Bunun yanı sıra sistematik ve belirli başlı bir plan içerisinde sadece iddiasını kanıtlamak için ve gizli bir şekilde yapılan kayıtlar hukuka aykırı olması sebebiyle boşanma davasında delil olacak şekilde kullanılmaz. Ayrıca daha önceden hazırlık yapılmış ve planlanmış bir şekilde gerekli ortamın dinlenmesi hali de TCK kapsamı altında özel hayat gizliliği hususunda ihlal suçu oluşturur.

Hukuk İçin Uygun Olan İzinsiz Ses, Görüntü ve Video Kayıtları

Hukuk açısından aykırı kabul edilebilecek gizli görüntü ve video kaydı hem ceza hem de özel hukuk yargılaması tarafından delil olarak kabul edilmez ve kullanılamaz. Fakat belirli başlı durumlarda yaşanmış olan herhangi bir olayın tarafı olan kişilerin yapmış olduğu kayıtlar hukuk tarafından uygun görülüp delil olarak kullanılabilir ise ispat amacı olarak geçerli olur. Yargıtay’ın uygulamasına göre bazı gerekli şartların hepsi beraber gerçekleştiği zaman elde edinilen delil özel hukuk ve ceza hukuku kapsamında hukuka uygun bir delil olarak görülebilir.

Hukuka Aykırı Olarak Yapılan Ses, Video Ve Görüntü Gibi Kayıtlar Boşanma Davasında Delil Olarak Kullanılamaz

Herhangi bir delilik hukuk açısından aykırı olacak bir şekilde oluşturulması halinde bu delilin öne atılan iddianın ispatını ortaya çıkarmak için kullanılabilmesi kesinlikle mümkün değildir. Nu hususta ses ya da video kayıtlarının, birbiriyle eklenmesi, bazı yerlerinin çıkartılması, değiştirilmesi ya da içeriğinin farklı bir hale gelmesi hem tehdit hem de baskı halindeyken alınması durumunda delil olarak kullanılması kabul edilemez.