Boşanma Davalarında Uzaklaştırma Kararı

By İstanbul Hukuk Bürosu In Boşanma Avukatı No comments

Aile içi şiddet durumlarında boşanma davası açıldığında taraflardan mağdur olan kişinin talebi ile uzaklaştırma kararı da alınır. Uzaklaştırma kararı hakkında en detaylı bilgiyi almak için İstanbul en iyi avukat ile görüşme sağlayabilirsiniz. Özellikle şiddetin önlenmesine karşın kanun gereğince, kadına şiddetin önlenebilmesi adına uzaklaştırma kararı alınabilecek en iyi tedbirler arasında yer alır.

Aile içinde şiddete uğrayan ya da şiddete uğrama riski bulunan bireyler koruyucu ve önleyici tedbirlerin alınabilmesi için mahkemeye başvuruda bulunabilir. Ülkemizde çok sık bir şekilde yaşanan kadına şiddet, ancak hukuki yollardan önlenebilir. Bu kararın alınabilmesi için İstanbul en iyi avukat ile görüşebilir, süreci hızlandırabilirsiniz.

İstanbul En İyi Avukat ile Uzaklaştırma Kararı İçin Mahkemeye Başvuru Nasıl Olur?

Uzaklaştırma kararı için pek çok yere başvuru yapılabilir. İstanbul en iyi avukat aracılığı ile Cumhuriyet Başsavcılığı, ŞÖNİM (Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi), karakol ve Aile Mahkemesi’ne başvuru yaparak kendinizi güvence altına alabilirsiniz. Bunun için bu merkezlere giderek uzaklaştırma kararı başvurusunda bulunabilirsiniz.

Başvuru aşamasında vereceğiniz dilekçede davalı ve davacı ismi, konu detayları ve varsa deliller yer almalıdır. Boşanma sürecinde de aynı durum geçerlidir. Şiddetin ne şekilde gerçekleştiği ve ne zamandır sürdüğü ayrıntılı bir şekilde başvuru dilekçesinde belirtilmelidir. Şiddete uğradığını iddia eden tarafın derhal bir sağlık kuruluşundan darp raporu alması gerekir.

Uzaklaştırma Kararı ile Alınan Tedbirler Nelerdir?

Uzaklaştırma kararı ile alınan tedbirler şu şekildedir;

  • Mağdura karşı hakaret, aşağılama, şiddet tehdidi ve küçümseme gibi davranışların önlenmesi
  • Mağdur ile şiddet gösteren tarafın yaşadıkları aynı evin ayrılması
  • Şiddet uygulayan tarafın mağdurun işyerine ya da evine gitmesi önlenmesi
  • Korunan tarafın çocuklarına şiddet uygulayan kişinin yaklaşamaması
  • Şiddet uygulayan kişi silah taşıyorsa, silahına el konulması
  • Şiddet uygulayan kişinin korunan kişiyi hiçbir sosyal medya ağlarından ve telefonla rahatsız edememesi

Bu kararların alınabilmesi için siz de vakit kaybetmeden İstanbul en iyi avukat ile görüşme sağlayarak davanın verimli bir şekilde sonuçlanmasını sağlayabilirsiniz.