Boşanma Davasında Eşlerin Kusur Oranı Neye Göre Belirlenir?

By İstanbul Hukuk Bürosu In Boşanma Avukatı No comments

Boşanma davalarında kusur oranı somut delillere göre verilmektedir. Her somut olayda kusur niteliğini taşıyan davranışların kusur oranı farklılık gösterir. İstanbul en iyi boşanma avukatı bu kusurlar hakkında sizlere gereken bilgiyi verecektir.

Evlilik birliği içerisinde eşler sadakat kurallarına göre birbirine uygun davranmakla mükelleftir. Evliliğin devam ettiği sürece sadakat başta olmak üzere diğer yükümlülüklere aykırı davranışlar boşanmada kusur olarak kabul edilir.

Boşanmada Kusur Olarak Görülen Haller Nelerdir?

Her olayda kusur olarak görülecek haller değişkendir. Ancak genel olarak boşanmada kabul görülen haller şu şekildedir;

  • Eşlerin biri ile zina yapması
  • Eşlerden birinin diğerinin hayatına kast etmesi, kötü davranması ve kırıcı derecede ağır davranması
  • Eşlerden birinin suç işlemesi ya da haysiyetsiz hayat sürmesi
  • Eşlerden birinin ortak konutu terk etmesi
  • Eşlerden birinin akıl hastası olması
  • Eşlerden birinin sadakat yükümlülüğüne aykırı davranması
  • Eşlerden birinin diğerine şiddet, cinsel baskı ve psikolojik baskıda bulunması

Yukarıda sayılan haller boşanma davalarında en sık görülen kusurlu hallerden biridir. Yine de konu ile ilgili en kapsamlı bilgiyi, görülecek dava niteliğine göre İstanbul en iyi boşanma avukatı verecektir.

Çekişmeli Boşanmalarda Kusurun Etkisi Nedir?

Boşanmada kusur durumu daha çok çekişmeli boşanma davalarında meydana gelmektedir. Daha çok kusurlu olan eş tarafından dava açılsa bile hâkim boşanmaya karar verebilir. Ancak şunu belirtmek gerekir ki boşanma davasının kusuru az ya da çok olan taraf tarafından açılmasının hâkim gözünde bir önemi yoktur. Her iki durumda da hâkim boşanmaya karar verebilir.

Boşanmalarda kusur oranı taraflarca sunulan delillere bakılarak değerlendirilir. Delil ne olursa olsun her biri kusur belirlenmesinde oldukça önemlidir. Bu nedenle dilekçe aşamasında tüm delillerin dosyaya eklenmesi gerekir.

Eşit Kusur Halinde Ne Olur?

Bazı boşanma davalarında iki taraf da eşit oranda kusurlu sayılabilir. Eşit kusur durumunda davalı boşanmak istemese dahi hakim boşanmaya karar verebilir. Siz de boşanma davalarında kusurların oranı hakkında net bilgi almak istiyorsanız İstanbul en iyi boşanma avukatı tarafından bilgi alabilirsiniz.