Boşanma Süreci Nasıl İşler?

By İstanbul Hukuk Bürosu In Boşanma Avukatı No comments

Boşanma Avukatı

Boşanma davası açılacağı zaman kanuni olarak herhangi bir boşanma avukatı ile anlaşmaya gerek yoktur. Ancak sürecin daha hızlı ve verimli işlemesi için iyi bir boşanma avukatı ile görüşmek daha doğru olacaktır. Bu nedenle boşanma sürecinde ‘’avukata gerek yok’’ diyen kişilere kulak asmamak gerekir. Her iki tarafın haklarının korunabilmesi için, delillerin toplanabilmesi için ve dava sürecinin planlı bir şekilde yürütülebilmesi için muhakkak alanında uzman bir avukat ile anlaşmak gerekir.

Boşanma davası eşlerin ikamet ettiği bölgedeki adliye tarafınca açılır. Boşanma davasının açılabilmesi için öncelikle bir dilekçe yazılarak boşanma sebebinin, kusurların ve gerekçelerin detaylı bir şekilde anlatılması gerekir. Sonrasında dava açılınca iyi bir avukat ile anlaşarak durumu kendisine izah etmeniz gerekir. Boşanma avukatı sizin için gereken tüm araştırmaları yaparak mahkemede sorun yaşamadan boşanmanızı sağlayacaktır.

Türkiye’de Boşanma Davaları Ne Kadar Sürüyor?

Anlaşmalı boşanma davaları çekişmeli boşanma davalarına oranla çok daha kısa sürede gerçekleşir. Öyle ki her iki taraf da boşanmak istiyorsa vdelilin toplanması, tarafların boşanmaya ikna olması ve deliller yeterli ise tek celsede boşanma gerçekleşebilir. Anlaşmalı boşanma da olsa ilk dilekçenin verilmesinden sonra boşanma ortalama 2-3 ayı bulabilir.

Anlaşmalı olmayan yani çekişmeli davalarda boşanma süreci 1-3 yılı bulabilir. Yeterli delilin toplanması, tarafların boşanmaya ikna olması ve yapılan değerlendirmeler ancak bu kadar sürer. Ancak çok iyi bir boşanma avukatı ile bu süreyi daha kısa hale getirerek hem süreci kısaltabilir, hem de tüm haklarınızdan faydalanabilirsiniz.

Boşanma Davası Neye Göre Sonuçlanır?

Boşanma davasının sonuçlanması yukarıdaki şekildedir. Tüm deliller değerlendirildikten sonra ve eşlerin fikirleri alındıktan sonra hakim gereğini yapar. Yine de süreç hakkında daha detaylı bilgi almak için İstanbul’da hizmet veren iyi boşanma avukatı kişiler ile görüşme sağlayabilirsiniz.