Boşanma Sürecinde İstinaf Süresi Ne Kadardır?

By İstanbul Hukuk Bürosu In Boşanma Avukatı No comments

Boşanma davasında tarafların boşanmasına karar verilse de taraflar boşanmış sayılmaz. Bunun için davanın kesinleşmesi gerekir. Bunun yanında istinaf ve temyiz gibi yollara da başvurma kapılarının kapanması gerekir. Boşanma davalarının en kısa sürede sonuca ulaşması için boşanma avukatı ile çalışmak önemlidir.

Duruşmada boşanma kararı açıklandıktan sonra boşanma kararı ile ilgili dilekçe 30 gün içinde yazılmalıdır. Gerekçeli karar yazımı kanunda 30 gün olarak belirlenmiştir. Ancak daha kısa sürede yazılması da mümkündür.

Boşanma Sürecinde İstinaf Süresi

Gerekçeli karar yazılması işleminin ardından bu karar taraflara bildirilir. Kararın tebliğ edilmesi işleminden sonra tarafların karara itiraz etme hakkı bulunur. Gerekçeli kararın bildirilmesinin ardından istinaf süresi 2 hafta olarak belirlenmiştir. Bu işlemler için de iyi bir boşanma avukatı ile çalışmak önemlidir.

İki haftalık istinaf süresinde taraflar davaya itiraz etmezse ya da davaya istinaf etmeyeceklerini bildirmeleri durumunda boşanma kararı da kesinleşir. Boşanmanın kesinleşmesinin ardından aile Mahkemesi boşanmanın işlenmesi için Nüfus İdaresine kararı bildirir. Boşanma durumu yaklaşık 2 hafta gibi bir sürede nüfusa işlenir.

Gerekçeli Karara İtiraz Etme

Tarafların boşanma ile ilgili gerekçeli karara itiraz etme hakkı da vardır. Bu karara iki haftalık sürede itiraz edilmesi ile istinaf incelemesi yapılır. Bu davalara itiraz sürecinde boşanma avukatı  ile çalışmak gerekir. Karara itiraz edilmesinin ardından istinaf incelemesi başlatılır. Boşanma dosyası istinaf mahkemesinin bulunduğu Bölge Adliye Mahkemesine gönderilir.

İstinaf mahkemelerinde dosya yeniden incelenir. Buna göre yerel mahkemenin vermiş olduğu karar ortadan kaldırılır ve yeni bir hüküm verilebilir ya da yerel mahkeme kararı kaldırılır ardından dosya da yerel mahkemeye iade edilir. İstinaf mahkemesinin vermiş olduğu karara iki hafta içinde itiraz edilebilir. Eğer itiraz edilmezse o zaman karar kesinleşir ve boşanma işlemi gerçekleşmiş olur. Bu gibi durumlar için iyi bir boşanma avukatı ile işlemlerin yapılması önemlidir.