Çekişmeli Boşanmanın Anlaşmalı Boşanmaya Dönmesi

By İstanbul Hukuk Bürosu In Boşanma Avukatı No comments

Çekişmeli boşanma durumunun anlaşmalı boşanmaya dönmesi eşler arasında sıklıkla görülür. Bu sürecin başlaması için eşlerin dilekçe doldurarak mahkemeye sunması gerekir. Dilekçe verildikten sonra aile mahkemesi tarafından dava görülür. Konu hakkında boşanma avukatı size gereken bilgiyi sunacaktır.

Boşanma davaları genelde çekişmeli bir biçimde açılır. Pek çok sebepten ötürü çekişmeli boşanma davası açılabilir. Kusurlu görülen çekişmeli boşanmalarda hakaret, şiddet, aldatma, psikolojik baskı ve diğer sorunlu etkenler eşin kusurlu olduğu anlamına gelir.

Çekişmeli Boşanma Davasında Neler Talep Edilir?

Çekişmeli boşanma davaları mahkeme tarafından genelde kusurlu kabul edilir. Eşin kusurlu görülmesi durumunda da mahkeme hem boşanmaya hem de maddi ve manevi tazminata karar verecektir. Yukarıda belirtilen kusurlu hallerin görülmesi durumunda kusur işleyen eş tazminat ödemek durumunda kalacaktır. Eğer kusurlu tarafın ceza alması gerekiyorsa ayrıyeten ceza mahkemesi tarafından dava açılır.

Ortak mallar bulunuyorsa tedbirli boşanma davasında da çekişmeli boşanma davasında da eşlere sorun yaratabilir. Ancak iyi bir boşanma avukatı ile bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz.

Çekişmeli Boşanmanın Anlaşmalıya Dönmesi Nasıl Olur?

Çekişmeli boşanma davasının sonlanmasını isteyen taraflar kendi arasında anlaşma sağlayarak gereken hukuki kuralları da konuşarak anlaşmalı boşanmaya çevirebilir. Bunun mahkeme tarafından herhangi bir sakıncası yoktur.

Anlaşmalı Boşanma Şartları Nelerdir?

Anlaşmalı boşanma şartları arasında en öncelikli kural eşlerin en az 1 yıllık evli olması yer alır. Bununla birlikte nafaka, velayet ve ortak mallar hususunda eşlerin kendi arasında anlaşmış olması yer alır. Eşlerin tüm hususlarda anlaşma yaparak, anlaşma protokolünü imzalamaları durumunda anlaşmalı boşanma davası açılmış olur.

Anlaşmalı Boşanma Davasında da Boşanama Avukatına Gerek Duyulur mu?

Boşanma davaları çekişmeli de olsa, anlaşmalı da olsa mutlaka iyi bir boşanma avukatı ile çalışmak gerekir. Çünkü avukat belli bir deneyime sahip olduğu için dava işleyişi hakkında her iki tarafı da detayı bir şekilde bilgilendirecek ve davanın daha kusursuz, daha hızlı sonlanmasını sağlayacaktır.