Ceza Avukatı Kimdir?

By İstanbul Hukuk Bürosu In Ceza Avukatı No comments

Ceza Hukuku’na dair yeterli bilgi ve tecrübeye sahip olan, uzmanlığını bu alanda yapmış olan avukatlara ceza avukatı ismi verilmektedir. Ceza avukatı, suç teşkil eden her türlü davaya bakmakla ilgili yükümlülük taşımaktadır.

Suç olarak değerlendirmeye alınan fiillerin temelini ceza hukuku oluştururken ceza avukatı bu fiiller hakkında açılan davalar ile bire birde ilgilenmektedir. Ceza avukatı şüpheli kişi tarafından olabileceği gibi şikayetçi taraftan da soruşturmayı yürütebilir. Şüpheli kişinin gözaltı, soruşturma ve kovuşturma gibi süreçlerini birebirde takip eder.

Davanın ilerleyişinde vekaleti üzerinde bulunan kişidir. Şüphelinin suçsuzluğunun ispatı ya da suçunun hafifletilmesi noktasında görevleri yerine getirmekle yükümlü uzman kişidir. Avukat eğer şikayetçi tarafın haklarını savunmakla yükümlü ise delillerin toplanması, gerekli cezaların alınması, yazışmaların yapılması gibi görevleri yerine getirmektedir.

Tecrübeli Ceza Avukatının Önemi

Tecrübeli bir ceza avukatına vekalet vermek, savunmanın etkin bir şekilde gerçekleştirilmesi adına oldukça büyük öneme sahiptir. Müebbet hapis istemiyle yargılanan bir taraf için dahi cezanın hafifletilmesi açısından avukatın savunması büyük önem taşımaktadır. Bu noktada öncelikle avukatın tecrübesine ve başarılarına dikkat etmek gerekmektedir.

Başarılı ve tecrübeli bir avukatı soruşturma ve kovuşturma sürecine ne kadar erken dahil edilirse o kadar iyi sonuçlar alınmaktadır. Özellikle göz altı sürecinde işlemlerin pek çoğunun ceza avukatı vekaletinde yürütülmesi etkili neticeler doğmasını sağlayacaktır. Ayrıca sanık suçsuzsa iyi bir ceza avukatı suçun işlenmediğine dair delillerin toplanması açısından gereklilik taşır.

Başarılı ve tecrübe sahibi bir avukat, delilleri kanunlar çerçevesinde toplayacak ve olayın aydınlanması konusunda başarılı adımlar atacaktır. Özellikle mesleğinde 5 yılı geride bırakmış olan avukatlar, dava sürecinde etkili adımlar atacaktır. Avukatlık mesleğinde 5 yılını tamamlayan avukatlara hakimlik sınavına giriş hakkının verilmesinden yola çıkarak bu süreyi tamamlayan avukatların tecrübe için yeterli olduğunu söylemek mümkündür.

Ceza Avukatı Tutmak Neden Gereklidir?

Ceza Hukuku, diğer hukuk dallarıyla kıyaslandığı zaman son derece kritik olduğunu söylemek mümkündür. Bunun en önemli sebebi direk kişinin hürriyetini etkilemesidir. Ayrıca adli sicil kaydına etki eden davalar yine ceza davalarıdır. Özellikle dava sürecinde suçsuzluğunuzu ispat etmek istiyor ve kendinizi bu süreçte kanıtlamak istiyorsanız ceza avukatı ile iletişime geçmek oldukça büyük öneme sahiptir.

Dava sürecinin etkili şekilde takip edilmesi ve berat kararının alınması açısından ceza avukatı ile iletişime geçmek gerekmektedir. Berat kararı ihtimali düşük olan davalar söz konusu olabilir. Ceza avukatları bu davalarda da sanığın lehine savunma gerçekleştirebilir. İyi bir savunma sanığın en az ceza ile yargılanmasına büyük oranda katkı sağlamaktadır.

Ceza Avukatı ve Danışmanlık Hizmeti

Ceza davalarında bir avukat tutmak kadar danışmanlık hizmetinden de etkin şekilde faydalanmak büyük öneme sahiptir. Kaliteli bir danışmanlık bürosuna yapılan mail ve mesajlara gün içinde etkin şekilde cevaplar verilmektedir. Hukuki danışmanlık hizmeti almak ve ceza avukatı ile iletişime geçmek adına başarılı bir hukuk bürosu ile anında iletişime geçilebilir.