Ceza Avukatı Ücreti Belirlenirken Nelere Dikkat Edilir

By İstanbul Hukuk Bürosu In Avukat, Ceza Avukatı No comments

Ceza Hukuku en kapsamlı ve en fazla delil ihtiyacı güdülen dallardan biridir. Ceza davasında avukata vekalet veren şahsa müvekkil adı verilmektedir. Vekalet veren müvekkil ile avukat arasında sözleşme imzalanır. Bu sözleşmede belli şartlar dikkate alınarak ücret belirlenmektedir. Mahkeme süreci boyunca da bu ücret avukata ödenmektedir.

 

Özellikle ceza davaları avukata en fazla ihtiyaç duyulan dava türüdür. Davanın en lehinize sonuçlanması ve delillerin karartılmaması adına vekalet vermek büyük öneme sahiptir. İyi bir ceza avukatı ile anlaşmak ceza uygulansa dahi indirimli olması adına gereklilik taşımaktadır. Bu noktada ceza avukatı ücreti neye göre belirlenir? Ücret belirlenirken ön plana çıkan kıstaslar nelerdir?

 

Dava İçin Sarf Edilecek Emek

 

Ceza davaları kimi zaman fazla emeğe gerek kalmadan neticelenir. Ancak bazı davalar daha karmaşık ve ince detay isteyen davalardır. Deliller oldukça gizlidir. Ciddi araştırma ve emek istediği aşikardır. Bu dava türleri için diğerlerine göre daha fazla ücret talep edilmektedir. Çünkü böyle bir davada avukatın dava için harcaması gereken mesai süresi daha fazladır. Avukat belki de başka bir dava almayarak bu davaya yoğunlaşmak zorunda kalmaktadır.

 

Müvekkilin Tutukluluk Durumu

 

Müvekkil tutuklu ise bu durum ücrete yansımaktadır. Tutuksuz olarak yargılanan müvekkil için ücret çok daha düşüktür. Bunun sebebi yine avukatın emeği ile örtüşmektedir. Avukatların dava sürecinde müvekkilleri ile sıklıkla görüşmesi gerekmektedir. Bu süreçte tutuklu olan müvekkille görüşmek adına avukatın sıklıkla ceza evine gitmesi gerekmektedir. Avukat hangi şehirde yaşıyor? Cezaevine olan uzaklığı ne kadar? Bu konuda bu etmenler de dikkate alınmaktadır. Avukatın bu aşamada harcadığı zaman, emek ve ekonomik külfet müvekkiline yansımaktadır. Sonuç olarak müvekkilin tutukluluk hali ceza avukatı ücreti belirlenirken dikkate alınan temel kıstaslardan biridir.

 

Davanın Görülmekte Olduğu Mahkeme

 

Ceza davalarında avukat ücreti belirlenirken mahkemenin türü de büyük öneme sahiptir. Eğer dava yalnızca savcılık soruşturması aşamasındaysa ücret daha düşüktür. Ancak ağır ceza davalarında ücret diğerlerine göre oldukça yüksektir. Çünkü savcılık soruşturması aşamasında olan davada avukat dahil olursa harcanacak olan emek daha az olacaktır. Bu aşamada avukat dahil olarak delillerin karartılması riskini ortadan kaldırmaktadır.

 

Davanın Tahmin Edilen Sonucu

 

Avukatlık ücreti davanın türüne göre şekillenmektedir. Bazı davalarda müvekkilinin kaç yıl hapis cezasına çarptırılacağını tahmin eden avukat bu duruma göre ücret belirler. Davanın sonucu avukatın alacağı manevi sorumlulukla da örtüşmektedir. Müvekkilin suçsuzluğunun ispatı mümkünse ceza avukatı ücreti düşmektedir. Ancak uzun yıllar hüküm giyeceği tahmin edilen müvekkilden daha yüksek ücret talep edilmektedir. Bu noktada cezai indirim için çalışan avukatın manevi sorumluluğu da oldukça fazladır.

 

Ceza davaları ciddi yükümlülük isteyen davalardır. Bu noktada avukat belirlenirken öncelikle avukatın eğitimine odaklanmak gerekmektedir. Ayrıca kazandığı davalar da dikkate alınmalıdır. Avukatlık ücretine odaklanmak davayı kazanma ihtimalini düşürmektedir.