Ceza Avukatı Ücreti Nasıl Belirlenir

By İstanbul Hukuk Bürosu In Ceza Avukatı No comments

Ceza davaları suç oranının her geçen gün artması göz önünde bulundurulduğu zaman oldukça büyük orana sahiptir. Bu süreçte iyi bir ceza avukatı ile iş birliği içinde çalışmak ise davanın lehinize sonuçlanması açısından gereklilik taşır. İyi bir ceza avukatı tahliye ihtimali olan davalarda oldukça büyük gereklilik taşır.

Tahliye şansı olmayana davlarda da gerekli ceza indirimlerinin uygulanması açısından öneme sahiptir. Özellikle Yargıtay kararlarının zaman zaman değişikliğe uğradığı göz önünde bulundurulduğu zaman ve kanun detaylarının taşıdığı öneme dikkat edildiği zaman iyi bir ceza avukatı ile anlaşmak hayati önem taşır. Ancak ceza avukatı ücreti merak edilen sorulardan biridir. Ceza avukatı ücretleri neye göre belirlenir? Bu konuda belli kriterlere dikkat edilmektedir.

  1. Mahkemenin Türü

Ceza davalarında ceza avukatı ücreti belirlerken en önemli unsur mahkemenin türüdür. Mahkeme ağır ceza mahkemesi ise farklı ücret talep edilirken savcılık soruşturması aşamasında ise talep edilen ücret değişmektedir.

Ceza avukatları davaya her zaman en başından yani savcılık soruşturması aşamasından itibaren dahil olmalıdır. Böyle bir durumda delillerin karartılmasının önüne büyük oranda geçilmiş olacaktır. Avukat davanın başından itibaren bu sürece katılırsa harcayacağı emek daha fazla olacaktır. Böyle bir durumda talep edilen ücret de artabilir.

  1. Dava için Harcanması Gereken Emek

Dava savcılık soruşturması aşamasında olmasa dahi kimi zaman davanın türüne göre oldukça fazla emek gerektirmektedir. Bu gibi durumlar için avukat öngörüye sahiptir ve gerekli açıklamaları müvekkiline yapmaktadır. Avukat davaya daha fazla mesai harcamak zorunda olabilir. Böyle bir durumda ceza avukatı ücreti yükselmektedir.

Ceza avukatı seçimi aşamasında avukatın ücretine odaklanmak hayati olarak risk taşıyan bir durumdur. Avukatın hukuki deneyimi, başarılı olduğu davalar dikkate alınarak tespit yapılmalıdır. Kaliteli bir ceza avukatı dava için gerekli emeği ve çabayı sarf edecektir.

  1. Tutukluluk Hali

Davanın devamı sürecinde kişinin tutukluluk hali oldukça büyük önem taşır. Kişi bu süreçte tutuklu ise dava ücreti artış göstermektedir. Çünkü avukatın tutuklu ile cezaevine giderek görüşmesi gerekmektedir. Cezaevine giderken harcanan emek ve ekonomik masraf da göz önünde bulundurulur. Avukatın ceza evine olan uzaklığı da bu konuda dikkat edilen kriterler arasındadır.

  1. Tahmini Ceza Miktarı

Ceza davalarında öngörülen ceza aslında suçun manevi sorumluluğu ile de doğru orantılıdır. İşlenen suç ağır ve talep edilen ceza ağır ise ceza avukatı ücreti daha fazladır. Kimi avukatlar davada ceza indirimlerinin payı, para cezasına çevrilebilme ihtimali ve adli kontrol şartına dönüştürülme şansını da göz önünde bulundurarak ücret belirlemektedir. Bu gibi durumlarda avukatların talep ettiği ücret düşmektedir.  Bazı müvekiller suçsuzluğunun ispatı için çalışmaktadır. Bu noktada harcanan emek ve davanın manevi sorumluluğu da artmaktadır. Bu sebeple de talep edilen ücret artış gösterir.