Ceza Avukatı Ücreti Ve Görevleri Nelerdir

By İstanbul Hukuk Bürosu In Ceza Avukatı No comments

Suç teşkil eden olayların artmasıyla birlikte ağır ceza avukatının görev ve yükümlülükleri değer kazanmaktadır. Toplumsal düzeni bozan her türlü suç ceza davaları kapsamında değerlendirilmektedir. Bu davalara ceza avukatları bakmaktadır. Günümüzde ceza mahkemelerinde yargılanan binlerce kişi mevcuttur. Bunlardan bazıları tutuklu olarak yargılanırken bazı şahıslar tutuksuz yargılanmaya devam etmektedir. Ceza davaları avukatlar için en zorlu davalardır.

Mahkeme süreci ise ciddi manevi sorumluluk ve emek gerektirir. Davanın sonuçlanması direk kişinin özgürlüğüne dair neticelenir. Bu sebeple bir avukatın ceza davasına harcaması gereken emek diğer davaların çok üstünde niteliğe sahiptir. Ceza avukatı mesleki başarı açısından kendini kanıtlamış olmalıdır. Bununla birlikte kazandığı dava sayısı da dikkate alınarak vekalet verilmelidir. Aksi taktirde delillerin karartılması riski de devreye girmektedir.

Ceza Avukatı Kapsamına Giren Davalar

Ceza davalarının kapsamı oldukça geniştir. Bu sebeple bir ceza avukatı birçok dalda davaya bakabilir. Öncelikle ağır ceza davalarıyla ilgilenebilir. Ağır ceza davaları toplumda suç teşkil eden durumlarla ilgilidir. Ağır ceza avukatı ücretleri de harcanması gereken emek sebebiyle daha fazladır. Bu durumun dışında bir ceza avukatı sulh ceza davalarına da bakabilir. Mirasçılık belgesini almak ya da iptal ettirmek isteyen birçok kişi yine ceza avukatlarıyla görüşmektedir. Velayet ve vesayet davaları da bu kapsama girer.

Ceza avukatları aynı zamanda icra ve iflas davalarında da devreye girmektedir. Bunların dışında asliye ve askeri ceza davalarına da ceza avukatları bakabilir. Bu alanlarla ilgili avukatlardan danışmanlık hizmeti almak isteyen şahıslara bu hizmet verilmektedir. Verilen bilgiler kapsamında avukata güven duyan şahıs vekalet verebilir. Buna bağlı olarak müdafi olarak atayabilir.

Ceza Avukatının Görev Süresi

Müdafi olarak atanmış olan bir ceza avukatının görev süresi net değildir. Davanın seyrine ve neticelenmesine bağlı olarak bu süre belirlenmektedir. Davanın kesinleşmesiyle birlikte avukatın görev süresi de son bulmaktadır. Verilen karar sonuç olarak yargıtaya taşınır. Yargıtayda çıkan net kararın ardından itiraz etme hakkı da mevcuttur. Bu hak değerlendirilmez ise avukatın görev süresi son bulmaktadır. Görev süresi ceza avukatı ücretleri belirlenirken dikkate alınan hususlar arasındadır.

Ceza Avukatı Ücretleri

Öncelikle avukata vekalet vermek isteyen şahıslar bu noktada ücrete odaklanmamalıdır. Öncelikle avukatın elde etmiş olduğu başarılara ve kazandığı davalara dikkat etmek büyük öneme sahiptir. Ücret bu aşamadan sonra dikkat edilmesi gereken bir husustur. Öncelikle ceza avukatı ücretleri belirlenirken mahkemenin cinsi oldukça önemlidir. Ağır ceza avukatının harcadığı emek diğerlerine göre daha fazladır. Manevi sorumluluk ise bir hayli yüksektir. Bu sebeple ücret daha fazladır.

Müvekkilin tutukluluk hali, davanın süresi gibi etmenler de avukat ücretinin belirlenmesinde önemli etmenlerdir. Avukatlar için ilgili baronun belirlediği taban ücretler vardır. Bu ücret, vekalet verdikten sonra hemen ödenmelidir. Ek masraflar için ise avukat tarafından ödeme kolaylıkları sağlanmaktadır. Birçok avukat bu ücreti davanın sonunda alır.