Ceza Davası Hangi Suçlarla İlgilidir?

By İstanbul Hukuk Bürosu In Ceza Avukatı No comments

Ceza davaları hukuka aykırı olarak işlenen suçların büyük bir kısmını içine alır. Kasten insan yaralamadan, sahtecilik ve dolandırıcılığa kadar çok çeşitli suçlarla ilgilenir. Herhangi bir suç işlendiğine dair savcılık ihbar alır ya da yeterli şüphe olduğuna karar verirse, iddianame hazırlayıp ceza mahkemelerinden birine başvurabilir. Asliye Ceza Mahkemeleri, Ağır Ceza Mahkemeleri, Sulh Ceza Hakimliği, Çocuk Ceza/Ağır Ceza ve Fikri ve Sinai Ceza Mahkemeleri suçun içeriğine göre farklı cezalarla sorumlu olan mahkemelerdir.

Her Ceza Davası Bir Kamu Davasıdır

Bir ceza davası aynı zamanda aynı zamanda bir kamu davasıdır. Çünkü işlenen suçların birçoğu kamuya karşı işlenmiş sayılır, savcılık da kamu yararını korumak için davaya dair bir iddianame hazırlar. Hukuk sistemi bir toplumda yaşayan herkesin hakkını gözeten bir sistemdir. Herhangi birisine karşı işlenen suçun tüm kamuya zarar verdiği kabul edilir. Savcılık da herhangi bir suç işlendiğinde ayrım gözetmeksizin davayı açmak ve kovuşturmayı takip etmekle sorumludur.

Ceza Davaları için Ceza hukuku alanında uzman ve tecrübeli avukatlarımızla sizlere Ceza Avukatı Vekillik ve hukuki danışmanlık sağlamaktayız. Akşahin Hukuk Bürosu Şişli ve Kartal bölgesinde bulunan bürolarımıza dilerseniz gelerek yada sitemizdeki telefon numaralarından bizlere ulaşarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ceza Davası Ne Zaman Başlar?

İlgili olan mahkemelerden biri iddianamenin yeterli şüpheye dayandığı ve ortada ciddi bir suç ihtimali olduğuna karar verdiği zaman ceza davası başlamış kabul edilir. Aksi durumda mahkeme takipsizlik kararı verebilir. Davanın başlanmasına karar verilirse soruşturma ve delil toplama aşaması başlar. Davanın ilk duruşmasının ne zaman olacağına ya da ne zaman sonuçlanacağına dair belirlenmiş bir zaman yoktur. Savcılığın kovuşturmasının gidişatına göre dava süreci belirlenir.