Ceza Hukukunda İyi Hal İndirimi Nedir?

By İstanbul Hukuk Bürosu In Ceza Avukatı No comments

İyi hal indirimi, herhangi bir suçtan ötürü yargılanarak ceza almasına karar verilen failin belli nedenlerden ötürü ceza indirimi alması anlamına gelir. Bu nedenler arasında failin geçmişi, sicilin temiz olması, sosyal ve aile ilişkileri, yargılama esnasındaki tutumları ve işlediği suçtan ötürü pişman olması gibi faktörler yer almaktadır. Aynı durum boşanma davalarında görülen diğer mahkemeler için de geçerlidir. Ceza hukukunda alınan iyi hal indirimi hakkında en detaylı bilgiyi İstanbul en iyi ceza avukatı tarafından alabilirsiniz.

Bir ceza davasında hakim failin hal ve hareketlerine bakarak insiyatif kullanabilir. Bu durumda faile iyi halden ceza indirimi verebilir. Fakat kişinin iyi hal indirimi alabilmesi için avukatın çok iyi olması gerekir. Aksi taktirde bu indirimden faydalanmak mümkün olmaz. Bunun için İstanbul en iyi ceza avukatı ile anlaşabilir, dava süreci hakkında bilgi alabilirsiniz.

İyi Hal İndirimi Ne Kadar Olur?

Ceza davalarında geçerli olan iyi hal indirimi, doğru yönlendirmeler kapsamında gerçekleşir. Belirli şartlar altında elde edilen bir kanuni haktır. Bu konuyla ilgili her zaman herkese aynı ceza indiriminin uygulanacağı doğru bilinen bir yanlıştır. Çünkü yukarıda da bahsedildiği gibi iyi hal indirimi kişinin hal ve hareketlerine bakılarak verilir. İstanbul en iyi ceza avukatı mahkeme öncesinde size bu haktan faydalanmanız için gereken bilgiyi verecektir.

Ağırlaştırılmış cezalarda iyi hal indirimi uygulanırsa ağırlaştırılmış müebbet, müebbet hapis cezasına  çevrilir. Müebbet hapis cezaları ise en fazla 25 yıl olarak değerlendirilir. Şunu da belirtmek gerekir ki iyi hal indirimi her ceza için yalnızca bir kere uygulanabilir.

İyi Hal indirimi Almak İçin Dikkate Alınan Kriterler Nelerdir?

İyi hal indirimi alabilmek için bazı kriterler dikkate alınır. Bu konuyu örneklendirecek olursak; bir fail sırf takım elbise giyiyor diye iyi hal indiriminden faydalanmaz. Mahkemede giyim kıyafetten ziyade kişinin hal ve hareketleri önemlidir. İyi hal indirimini etkileyen diğer kriterler ise şu şekildedir;

  • Sanığın sosyal ilişkileri
  • Sanığın aile ilişkileri
  • Sanığın işlediği suçtan sonraki hal ve hareketleri
  • Sanığın yargılama süresi boyunca davranışları

İyi hal indirimi hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız İstanbul en iyi ceza avukatı ve İstanbul hukuk bürosu ile görüşme sağlayabilirsiniz.