Destekten Yoksun Kalma Tazminatı

By İstanbul Hukuk Bürosu In Avukat No comments

Destekten yoksun kalma tazminatı, vefat eden bir kimsenin yaşarken destek verdiği kimselerin, ölümden sonra desteği alamaması nedeni ile mağdur olma durumudur. Bu tazminat, ölen kişinin destek verdiği kimselerin karşılaştığı zararı önlemek adına açtıkları davadır. Dava hakkında kapsamlı bilgileri İstanbul Avrupa Yakası en iyi kadın avukat tarafından alabilirsiniz.

Hak sahipleri destekten yoksun kalma tazminatı kapsamında maddi tazminat davasına başvurabilecekleri gibi manevi tazminat davasına da başvurabilir. Tazminat davasındaki asıl amaç; ölen kişinin destek sunarken sağladığı rahatlığı öldükten sonrasında da sürdürebilmektir. Bunun için geç kalınmadan mahkemeye başvurarak iyi avukatlar aracılığı ile destekten yoksun kalma tazminatı açmaktır.

Destekten Yoksun Kalma Tazminatını Kimler Açabilir?

Destekten yoksun kalma tazminatı maddi tazminat grubunda yer alır. Bir kişinin bu tazminat davasını açabilmesi için ölen kişiden öncesinde destek alıyor olması gerekir. Çünkü yaşarken destek vermeyen bir maktulden destek beklemek mümkün değildir. Destekten yoksun kalma tazminatını şu kişiler açabilir;

  • Ölenden destek alan herkes: Ölenden destek almış olan herkes destekten yoksun kalma tazminat davası açabilir. Destek tazminatını ölen kişinin nişanlısı, amcası, dayısı gibi akrabalık bağı olan kişilerin açabileceği gibi hiçbir akrabalık bağı bulunmayan bireyler de açabilir. Fakat bu kişilerin destek aldıklarını ispatlamaları gerekir.
  • Eş çocuk ve anne baba: Yargıtay kararlarına göre anne baba çocuklarına ya da eşler ailelerine destek çıkabilir. Bu kişiler de destek aldıklarını ispatlayabilirse tazminat davası açabilir.

Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Hangi Mahkemeden Açılır?

Destekten yoksun kalma kişinin ikamet ettiği şehirdeki adliyede açılır. Yetkili mahkeme ise durum şartlarına göre değişir. Bu konudaki detaylı bilgiyi İstanbul Avrupa Yakası en iyi kadın avukat tarafından alabilirsiniz.

Destekten Yoksun Kalma Tazminat Davası Ne Kadar Sürede Onaylanır?

Destekten yoksun kalma tazminat davasını ölüm gerçekleştikten 5 yıl sonrasına kadar açabilirsiniz. Mahkeme sonucu ise yoğunluğa ve delillerin toplanmasına göre farklı kriterler dahilinde sonuçlanır. Fakat normal şartlarda 1 yıl içerisinde sonuçlanması beklenir. Siz de konu ile ilgili detaylı bilgileri İstanbul Avrupa Yakası en iyi kadın avukat tarafından temin edebilirsiniz.