Gasp Suçu ve Cezası

By İstanbul Hukuk Bürosu In Avukat No comments

Gasp suçu, diğer adı ile yağma suçu olarak bilinir. Bir malın cebir ya da tehdit unsuru oluşması ile gerçekleşir. Türk Ceza Kanunlarına göre düzenlenen gasp suçu, bir kişinin malına yönelik gerçekleştirilen haksız saldırı şeklinde tanımlanır. Suçun konusu menkul maldır. Bu sebeple gayrimenkul mal, Yargıtay kararlarına göre gaspa dahil edilecek mallar arasında değildir. İstanbul en iyi avukat ile bu konuyu detaylıca görüşebilirsiniz.

Hırsızlık ile gasp her ne kadar birbirine karıştırılsa da, ikisi arasındaki en büyük fark şu şekilde açıklanabilir; gasp suçu işlenirken fail, mağdur tarafa cebir veya tehdit kullanır. Fakat hırsızlıkta böyle bir durum söz konusu değildir. Gasp suçunun oluşması için, malın temenni olarak sahibinden zorla alınmasına gerek yoktur. Malın geçici olarak alınması bile gasp suçuna girer.

Gasp Suçu Cezası Nedir?

Gasp suçunun farklı cezaları bulunmaktadır. Yapılan eylem, kullanılan cebir ve tehdit bu cezanın verilmesinde büyük etkendir. Ancak genel itibari ile gasp suçunda verilen cezaları şu şekilde gösterebiliriz;

Basit Gasp Suçu

Suçun çok basit bir şekilde uygulanması, herhangi bir yaralama aletinin bulunmaması, silah kullanılmaması ve yalnızca cebir ile tehdit savurulması ile gerçekleşen fiildir. Senet yağması da basit gasp suçu olarak adlandırılabilir. Basit gasp suçunun cezası 6 yıl ile 10 yıl arası değişiklik göstermektedir.

Nitelikli Gasp Suçu

Suçun nitelikli hali daha ağır cezalara tabii tutulması gerektiğidir. Aşağıdakilerden birinin yaşanması halinde, nitelikli gasp suçu işlenmiş olunur;

  • Gasp suçunun silah zoruyla işlenmesi
  • Kişinin tanınmayacak hale getirilerek gasp suçunun işlenmesi
  • Suçun birden fazla kişi ile işlenmesi
  • Yol kesmek suretiyle, ev ve okul çevrelerine rahatsızlık vererek işlenen gasp

Bu hallerin işlenmesi durumunda minimum 12 yıl hapis cezası verilir. Siz de gasp suçu ve cezaları hakkında net bilgi sahibi olmak istiyorsanız İstanbul en iyi kadın avukat ile görüşebilirsiniz.