Gözlem Altına Alma Nedir?

By İstanbul Hukuk Bürosu In Avukat No comments

Gözlem altına alma, fiili bir şekilde bir suçu işlediği yönünde ciddi şüpheler bulunduran şüpheli şahsı veya şüphelinin herhangi bir akıl sağlık problemi olup olmadığını, akıl hastalığı ile ilgili problemi var ise ne kadar süredir oluğu gibi bulguları saptayabilmek için bir sağlık kuruluşunda kişinin özgürlüğü kısıtlanarak gözlem altında tutulmasıdır. 5271 sayılı Ceza Mahkemesi Kanunun 74. Maddesince düzenlen bir nevi hukuki karar niteliği itibariyle koruma içeren bir karardır. İstanbul en iyi kadın avukat hizmetinden yararlanmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Gözlem Altına Alma Kararı

Bütün koruma işlemlerinde olduğu şekilde gözlem altına alma önlemine sınırlı olmak kaydıyla başvurulabilir. Gözlem altına almanın asıl amacı aşağıdaki gibidir;

  1. Şüpheli durumundaki şahsın herhangi bir akıl probleminin olup olmadığının saptanması,
  2. Şüpheli eğer akıl hastası ise ne kadar süredir akıl hastası olduğu,
  3. Tespit edilen akıl hastalığı bireyin davranışları üzerinde nasıl bir etkiye sahip olduğu,

İstanbul en iyi kadın avukat hizmeti ile gözlem altına alma kararı ile ilgili olarak danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Sanık ya da şüphelinin suç işlenen tarih itibari ile TCK’nın 32. Maddesi uyarınca “akıl yoksunluğu nedeniyle, işlenen hukuki mana ve neticelerini algılayıp algılayamadığını veya bu davranışlarını kanalize etmek yeteneğinin büyük ölçüde azalıp azalmadığı” konusunda CMK’nın 74. Maddesi uyarınca gözlem altında tutulup gereğince sağlık kontrolüne sokularak, kontrolden alınan sonuçlara bağlı olarak hukuki durumun belirlenmesi gerekli olduğu gözetilmeden, sanık hakkında gözlem altına alınmadan düzenlenen Adli Tıp Raporuna itibar edip verilen karar karşısında, kararın bozulma nedenidir.

Şartları Nelerdir?

Cumhuriyet savcısı ve müdafaa eden avukatın dinlenmesi, soruşturma kapsamında sulh ceza hâkimi tarafından karar vermesi beklenir. Ayrıca şüpheli veya sanık görülen kişinin işlenmiş olunan suçu yapıldığına dair kesin kuvvetli bir delil bulunmuyorsa gözlem altına alma kararı kesinlikle kabul görmeyecektir. Bir kişiyi özgürlüğünden mahkûm bırakma durumu söz konusu olduğunda, uzman hekim bizzat, görüşünü şüpheli veya sanığı tedavi ederek belirtmeli, yazılan evrak üzerinden sanık veya şüpheliyi görmeden gözlem altına alınma kararında ya da önerisinde bulunmamalıdır. İstanbul en iyi kadın avukat müdafaa konusunda hizmet almanıza olanak sağlar.