İş Kazası

By İstanbul Hukuk Bürosu In İş hukuku No comments

Sigortalı bir çalışanın iş veren kişinin yetkisi altında olduğu bir sırada görmüş olduğu iş ya da işin olasılığında, iş yerinin olduğu alanda, işyeri dışında ya da iş veren kişinin işyeri dışındaki herhangi bir işinde oluşabilecek ve çalışan kişiye zarar veren belirli başlı olaya iş kazası denir. İş kazası genel olarak bir işletme yerinde en istenmeyen olaylardan bir tanesidir.

İstanbul en iyi avukat aracılığı ile bu konuda detaylı bilgi alabilirsiniz. Özellikle ölümlü ve de uzuv kayıplı bir is kazasında hem iş veren kişi hem diğer işyerine çalışan kişiler hem de sigortalı ya da ailesi oldukça ciddi bir şekilde bu durumda etkilenebilir.

Hangi Durumlar İş Kazasıdır?

İstanbul en iyi avukat konu hakkında sizlere gereken bilgiyi sunacaktır. Ancak iş kazası şu şekilde gösterilebilir; işçinin işyerinde olduğu zamanda, işveren kişi tarafından yürütülmekte olan iş sebebiyle görevli bir şekilde başka bir tarafa gönderilmesi sebebiyle asıl kendi işini yapmaksızın geçen her sürede, emziren kadın sigortalı olup süt vermesi sebebiyle ayrılan zaman diliminde, işveren kişi tarafından sunulan bir taşıt ile işin gerçekleştirildiği yere gidip gelme sırasında meydana gelen ve sigortalı kişiyi bedenen ya da ruhen engelli bir hale getiren bütün olaylar iş kazası olarak göz önünde bulundurulur.

Kişi çalıştığı iş yerine ulaşımını kendisi gerçekleştiriyorsa ve bu ulaşım suresinde kaza meydana gelirse iş kazası olarak sayılmaz. İş kazası nedeni ile meydana gelen ruhsal bozukluklar da iş kazası olarak sayılır. Kaza sırasında işçi herhangi bir zarar ile karşılaşmayıp daha sonra ortaya çıkan hem bedeni hem ruhi rahatsızlıklar da iş kazası olarak nitelendirilir.

İş Kazası Sonrası Neler Yapmak Gerekir?

İş kazası olduğu zaman özellikle de ilk defa bir iş kazası ile karşı karşıya kalan kişiler ne yapmaları gerektiğini tam olarak bilemez ve sıkıntıya girerler. İstanbul en iyi avukat tarafından hizmet alarak davayı olumlu yönde sonuçlandırabilirsiniz. Bir iş kazası ile karşı karsıya kalındığında; iş kazası yapan kişiye durumun gerektirdiği gerekli müdahale hemen yapılmalıdır, iş kazasının jandarma ya da polise bildirilmesi gerekir, iş yerinde iş kazasıyla ilgili raporun düzenlenmesi gerekir. Aynı zamanda şahitlerin ifadesi dinlenmelidir.