İspanya Golden Vize Nedir? Nasıl Alınır?

By İstanbul Hukuk Bürosu In Blog No comments

İspanya golden vize, aslında AB üyesi olmayan ülkelerin vatandaşlarının İspanya’da oturum izni ve vatandaşlık almasına imkan sağlayan bir programdır. Gayrimenkule yapılacak en az 500 000 Euro değerindeki yatırım, İspanya’da çalışma ve oturum izni sağlamaktadır. Bunun amacı da yabancı yatırımcıyı ülkeye çekmek şeklinde belirtilmektedir.

Program kapsamında belli kriterlerin sağlanması gerekmektedir. Gayrimenkul piyasasını hareketlendirmek isteyenler, öncelikle 1 yıl süreli vize almaktadır. Bu süre bitiminde vizeye, 2’şer yıllık periyotlar halinde uzatma yapılabilmektedir. 5. Yılın sonunda, kalıcı oturum hakkı yatırımcıya verilmektedir. Ülkeye vizesi girilmesinde alınan oturma izniyle yabancıların bu statülerini korumalarında ve 5 yıl sonrasında vatandaşlık başvurusu yapmaya hak kazanmalarında, 6 ay ülkede bulunmaları gerekmektedir.

İspanya Golden Vize Nedir? Nasıl Alınır?

İspanya Altın Vize, girişimcilere ve yatırımcıların kendilerine ve akrabalarına, yaşama ve çalışma haricinde seyahat imkanı da sunmaktadır. Altın Vize’nin avantajları şunlar olarak sıralanabilir;

  • Schengen ülkelerine sorunsuz seyahat
  • İspanya’da çalışma ve oturma izni
  • Sağlık ve eğitim hizmetlerinden faydalanma hakkı
  • Yatırım yapılan gayrimenkulü kiraya verip, getiri elde etme seçeneği

İspanya altın vize başvurusu için, İspanya’ya bizzat gitme zorunluluğu yoktur. Güvenilir bir danışmanlık firması veya yetkili bir avukatla çalışılıp sürecin kolayca takibi yapılabilmektedir. Bunun yanında ilk vizeyi aldıktan sonra mutlaka oturum izni alma süreci sonunda İspanya’ya seyahat edilmesi gerekmektedir.

İspanya Golden Vize Almak İçin Gerekli Şartlar

İspanya golden vize şartları, bu vizeyle alınacak oturum izniyle İspanya’da yaşamayı zorunlu kılmayacak şekilde düzenlenmiştir. Ayrıca kamu, eğitim ve sağlık sisteminden aynı lokal bir vatandaş gibi istifade edilebilir. Golden vize için şartlar şu şekilde sıralanabilir;

  • Belirtilen yatırımlardan birini gerçekleştirmek
  • 18 yaş üzeri olmak
  • İspanya’da geçerli olan sağlık sigortası sahibi olmak
  • Temiz sicil kaydı
  • İspanya’da kara listeye alınmamış olmak

İsteğe bağlı olarak İspanya’ya taşınabilme ve burada iş yapabilme imkanı bulunmaktadır.

İspanya Golden Vize Kimler İçin Uygundur?

İspanya Golden Vize’nin iş adamları, girişimciler, büyük sermayeler için uygun olduğunu söylemek doğru bir ifade olacaktır. Aile üyeleri de bu kapsamda bulunuyorsa, onlar için de bu süreç geçerlidir.

İspanya Golden Vize Ne Kadar?

İspanya golden vize ücreti için İspanya, yatırım harici belli bir meblağ bedeli talep etmektedir. İspanya’da golden vize alma açısından en popüler yatırım alternatiflerinden biri,  İspanya’dan ev almak denebilir.