İspanya Kalıcı Oturum İzni Nedir? Nasıl Alınır?

By İstanbul Hukuk Bürosu In Blog No comments

İspanya kalıcı oturum izni bu ülkede yaşamını sürdürmeyi planlayan kişiler için bir ihtiyaçtır. Bu ülkede kalıcı oturma iznine sahip olmak için öncelikle 2 yıl ikamet etmek gerekmektedir. Hükümet tarafından sunulan bu hak her 2 yılda bir yenilenebilmektedir.

Toplamda kişinin 5 yıl ülkede ikamet etmesi ile kalıcı oturma iznine başvuru hakkı ortaya çıkmaktadır. İspanya hükümeti Lucrativa vizesi sayesinde aile üyelerinin ülkeye getirilme yolunu açmaktadır.  Bu sayede aile birliğinin korunması sağlanmaktadır.

İspanya Kalıcı Oturum İzni Nasıl Alınır?

İspanya’da kalıcı oturum iznine sahip olmak için kişinin oturma izni başvurusundan önce 90 günlük bir süreyi kapsaya İspanya ziyaretinin olması gerekmektedir. İspanya oturma izni için kişiler ülkedeyken göçmenlik büroları vasıtasıyla oturma izni için gerekli işlemleri öğrenebilir ve başvuruların yapabilirler.

İspanya Kalıcı Oturum İzni Şartları

İspanya’da kalıcı olarak oturma iznine sahip olmaya yönelik prosedürler, geçici oturma iznine sahip olmuş ve şartlar dahilinde ülkede 5 yıllık ikamet süresini tamamlamış kişilere verilmektedir. İspanya kalıcı oturum izni şartları sağlanarak bu ülkede yasal haklar dahilinde kalıcı olarak oturma iznine sahip olunabilir.

Oturma izni, vatandaşlık ve bunun gibi kişiler ve hükümetleri kapsayan olaylarda yasalar ile belirlenmiş olan şartları sağlamak gerekmektedir. Geçici olarak alınan oturma izni ile İspanya’da ikamet eden kişilerin belirlenmiş süreleri tamamlaması ve gerekli başvuruları yaparak kalıcı oturum izni alması sağlanmaktadır.

İspanya Kalıcı Oturum İzni Ücreti

Vize işlemleri, vatandaşlık işlemleri ve oturum hakkı kazanma işlemleri ülkelerin yasalar ile belirlediği kurallar dahilinde yürütülmektedir. İspanya kalıcı oturum izni hakkı kazanan kişilerin bu ülkenin belirlemiş olduğu yasal sorumlulukları yerine getirmesi gerekmektedir.

Oturum izni alma işlemleri belirlenmiş olan maddi sorumlulukları da beraberinde getirmektedir. Oturum izni almak için belirlenen ücretler yıllara göre farklılık göstermektedir. İspanya süresiz oturum izni sahibi olmak için devlet tarafından belirlenmiş olan maddi yatırımların kişinin karşılıyor olması gerekmektedir. Bu maddi sorumluluk devletin kendini koruma altına alması ve oturma izni vereceği kişiyi maddi anlamda yük olarak görmemesi için önemli bir kriterdir.