İspanya Öğrenci Vizesi Çıkarmak Ne Kadar Sürer?

By İstanbul Hukuk Bürosu In Blog No comments

İspanya öğrenci vizesi dil öğrenimi, staj ve akademik etkinlikler için ülkeyi ziyaret edecek öğrenciler için sunulmuş bir vize türüdür. Bu vize türü sayesinde ülkede 90 günden az sürecek ziyaretler yasal olarak gerçekleştirilmektedir.

İspanya hükümeti tarafından belirlenmiş yasalar ve prosedürlerin tamamlanması ile gerçekleştirilecek olan öğrenci vizesi sayesinde kişiler 15 gün ile 30 gün arasında bir süre zarfında vize işlemlerini gerçekleştirebilmektedir.

İspanya Öğrenci Vizesi Nasıl Çıkarılır?

İspanya öğrenci vizesi almak için İspanya hükümeti tarafından belirlenmiş şartların taşınması ve başvurunun onaylanması gerekmektedir.

İspanya öğrenci vizesi başvurusu online olarak gerçekleştirilebilmektedir. Vizeye başvurmak için kişinin on yıldan eski olmayan pasaportunun bulunması gerekmektedir. Konsolosluk tarafından yetkili kılınmış olan vize şirketleri aracılığıyla yapılan vize başvurusu gerekli evrakların tamamlanması ile sürdürülmektedir.

İspanya Öğrenci Vizesi İçin Şartlar

C tipi olarak adlandırılan kısa süreli Schengen vizesi olarak bilinen ve İspanya’yı eğitim amacıyla ziyaret etmek isteyen öğrenciler için sunulan İspanya öğrenci vizesi ülkenin yasal istemlerinin yerine getirilmesi ile sağlanmaktadır.

İspanya öğrenci vizesi alma şartları farklı zaman dilimlerine göre güncellenmektedir. İspanya öğrenci vizesi almak için öğrencinin;

  • Pasaport
  • İstenilen özelliklere ait fotoğraf
  • Usulüne uygun doldurulmuş başvuru formu
  • Öğrenim belgeleri
  • Sağlık sigortası
  • Ülkede kalacağı yer için rezervasyon bilgileri
  • Uçuş bilgileri
  • Banka hesap bildirimi gibi gerekli belgeleri ve işlemleri yerine getirmiş olması istenir.

İşlemlerin gerçekleştirilmesi ile birlikte yapılan incelemelerin ardından vize alımı gerçekleştirilmektedir.

İspanya Öğrenci Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Vize işlemleri ve süreçler ülkeden ülkeye ve vize başvurusunun yapılacağı zamana göre güncellenmektedir. Genel olarak bakıldığında ise; İspanya öğrenci vizesi için süreç 15 gün ile 30 gün arasını kapsamaktadır. İspanya öğrenci vizesi kaç günde çıkar? Sorusunun net bir cevabı olmamasının yanı sıra bu sürenin şartlara göre maksimum bir ayı bulacağı düşünülerek hareket edilmesi gerekir.

İspanya özellikle gençlere sunmuş olduğu eğitim avantajları ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Bu ülkeyi eğitim amacıyla ziyaret edecek kişilerin öğrenci vizesinden yararlanması yasal prosedürlerin çok daha kolay bir biçimde yerine getirilmesini sağlamaktadır.