İspanya Oturum İzni!

By İstanbul Hukuk Bürosu In Blog No comments

İspanya oturum izni bu ülkede yaşamak isteyenler için yasal bir düzenlemedir.  İspanya’da oturma izni gerekli şartların taşınması halinde iki seneliğine verilen ve daha sonra şartların değişmesi ile beş senelik olarak değiştirilebilen bir haktır.

İspanya Oturum izni Nasıl Alınır?

Ülkede oturma izni alabilmek için farklı yöntemler bulunmaktadır. Kişinin ihtiyaçları ve ülkeyi ziyaret amacına göre değişen oturma izni alma yolları başvuru süreçlerinde de farklılıklar ortaya çıkarmaktadır.

İspanya’da nasıl oturabilirim sorusu bu ülkede ikamet etmek ve bu ülkede çalışmak isteyenler tarafından araştırılan konular arasında yer almaktadır. İspanya’da oturma iznine sahip olmak için;

  • Çalışma izni
  • Aile birleşimi izni
  • Öğrenim izni
  • Yatırımcı izni
  • Golden vize seçenekleri kullanılabilir.

Kişinin ülkeyi ziyaret etme sebebini inceleyen ve yapılan başvurunun yerinde bulunması halinde kişiye oturma izni sunan ülke hükümeti bireylerin ihtiyaçlarına uygun seçenekler sunmaktadır.

İspanya Oturum İzni Almak İçin Gerekli Belgeler

Oturum izni almak için farklı yollar bulunmaktadır. Bu yollara göre kişilerden istenilen belgelerde farklılık gösterebilir. İspanya’da oturum izni almak için istenilen belgeler arasında ise; pasaport, doğum belgesi, sağlık sigortası, adli sicil kaydı ve eksiksiz doldurulmuş olan başvuru formu genel vize belgeleri arasındadır.

İspanya oturum izni ücreti güncel yasalara ve İspanya hükümetinin vermiş olduğu kararlara göre değişkenlik göstermektedir. Oturma iznine sahip olmak isteyen kişilerin hükümet tarafından belirlenmiş bir miktar paranın yatırım olarak gösterilmesi gerekmektedir.

İspanya’da ev alarak oturum izni alma hakkı bu ülkede gayrimenkul alarak ülkeye yatırım yapan kişiler için bir avantaj olarak değerlendirilebilir.

İspanya Oturum İzni Ne Kadar Süreyi Kapsıyor?

İspanya’da oturma izni şartları sağlanması halinde bu ülkede ülke hükümetinin izin verdiği süre boyunca kalmak mümkün hale gelmektedir. Geçici olarak verilen oturma izni iki yıllık bir süreyi kapsarken, bu oturma izni kişinin bu süre içerisinde sahip olduğu yeni kriterler ile daha uzayabilir.

Oturma izni için harcanması gereken miktarlar güncel durumlara göre farklılık göstermektedir. kişilerin sahip olmayı planladıkları vize türüne göre ve ülkeyi ziyaret etme sebebine göre farklılık gösteren ücretlendirmeler için konsolosluklardan ve yetkili acentelerden edinmek mümkündür.