İspanya Vatandaşı Nasıl Olabilirim?

By İstanbul Hukuk Bürosu In Blog No comments

İspanya vatandaşlığı nasıl alınır sorusu bu ülkenin vatandaşlık haklarına sahip olmak isteyenler tarafından araştırılan bir konudur. İspanya hükümeti, vatandaşlık için başvuracak kişilerin ülkede yaşamasını istemektedir. Öncelikli olarak geçici oturum izninin alınması ve belirlenen yasal süre boyunca bu ülkede ikamet edilmesi gerekmektedir.

İspanya vatandaşlığı hakkının kazanılmasında;

  • Doğum
  • Evlat edinme
  • Evlilik
  • Ülkede gayrimenkul satın alarak ikamet yoluyla vatandaşlık edinme yolları kullanılmaktadır.

İspanya sağlamış olduğu vatandaşlık hakları ile pek çok kişinin dikkatini çeken bir ülke olarak vatandaşlık konusunda yasal prosedürleri tam olarak yerine getirmektedir.

İspanya Vatandaşı Olmak İçin Şartlar

İspanya vatandaşlığına geçmek isteyen kişilerin 18 yaşında olması, geçici oturum iznine sahip olması, istenilen dillerden birini biliyor olması, kültürel uyumu sağlamış olması istenmektedir. Ayrıca vatandaşlık talebinde bulunan bireylerin en az bir buçuk yıl süre ile bu ülkede aktif olarak çalışmış olması gerekmektedir.

İspanya vatandaşlık ücreti uygulamada istenilen detaylara göre güncellenmektedir. Vatandaşlık için net bir ücretten söz etmek yerine bu ülkede vatandaşlık alabilmek için kişilerin 500,000 EURO değerinde yatırımlarının olması istenilebilmektedir.

İspanya Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

İspanya hükümeti vatandaşlık almak isteyen kişilere farklı seçenekler ile vatandaşlık hakkı sunmaktadır. Bunlar arasında yer alan İspanya evlilik yoluyla vatandaşlık kazanma prosedürü ise, aile birliğinin korunmasına hizmet eden aynı zamanda evlilik nedeniyle bu ülkenin vatandaşı olma hakkını kazanan kişiler için bir avantaj olarak bilinmektedir.

Diğer vatandaşlık işlemlerine göre daha hızlı bir biçimde işleyen ve daha kısa sürede vatandaşlığın alınmasını sağlayan evlilik ile vatandaşlık alma işlemi ülkenin aile birliğine vermiş olduğu değeri de ortaya çıkarmaktadır.

İspanya Vatandaşlığı Kimler Alabilir?

İspanya vatandaşlığı için şartlar sağlanması halinde bu ülkenin vatandaşlığı alınabilir. Vatandaşlık için İspanya hükümetinin ön gördüğü yasal işlemlerin tamamlanması ile elde edilen vatandaşlık hakları kişinin bu ülkenin avantajlarından yararlanmasını sağlamaktadır.

Ülkelerin vatandaşlık konusunda belirlemiş olduğu kriterler farklılık gösterebilmektedir. İspanya vatandaşlığı için araştırma yapan kişilerin güncel vatandaşlık alma bilgilerine ulaşmaları işlemlerde eksiklik ve hata yapmalarının önüne geçecektir. Özellikle vakit alan resmi prosedürlerde yapılan hatalar vakit kayıplarına neden olmaktadır.