İspanya Vatandaşlık Alma 2024!

By İstanbul Hukuk Bürosu In Blog No comments

İspanya bir Avrupa ülkesidir ve istediği şartların sağlanması halinde vatandaşlık vermektedir. Bazı ülkeler vatandaşlık verdiğinde çifte vatandaşlığı kabul etmemektedir. Bu nedenle var olan diğer vatandaşlıktan çıkılması gerekiyor. İspanya vatandaşlığı almak için de var olan vatandaşlıktan çıkılmalıdır.

Nasıl İspanya Vatandaşı Olunur?

İspanya vatandaşlığına geçmek için genellikle doğum ve evlilik gibi sebepler sunuluyor. Bunların dışında vatandaşlığa kabul belgesi olan kişilerin de başvuru yapma hakkı var. İspanya vatandaşlık alma başvurularını eğer ülke sınırları içerisinde iseniz bölgenin nüfus müdürlüğüne yapabilirsiniz.

Ülke sınırları içerisinde olmayan bireyler İspanya konsolosluğuna dosyası ile başvuruda bulunmalıdır. Başvuru işlemlerinin sonuçlanması yaklaşık 1 yıl kadar sürebilir. Dosya incelemesinden sonra olumlu ya da olumsuz sonuç başvuran kişiye bilgi verilir. Yanıtın olumsuz olması halinde bunun sebebi de karşı tarafa iletilir. Eğer reddedilme sebebi değiştirilebilecek bir durum ise değişiklik yaparak tekrar başvuru yapılabilir.

İspanya Vatandaşlık İçin Şartlar

İspanya vatandaşlığı almak icin birkaç belge gereklidir. Bu belgeler başvuran kişinin taşıdığı şartlara göre değişir. İspanya vatandaşlık şartları şu şekildedir;

  • Oturma izni olup ülkede bir süre ikamet etmek
  • Anne babanın İspanya vatandaşı olması
  • Büyükanne ya da büyükbabanın İspanya vatandaşı olması
  • Bir İspanya vatandaşı ile evlenmek

Bu durumlardan biri ya da birkaçını taşıyan kişi vatandaşlık almak için başvurabilir. Bunlar dışında başvuru yapacak kişinin;

  • İspanya kralına ve anayasasına bağlı kalacağına dair yemin etmesi,
  • Önceki vatandaşlığından feragat ettiğini belgelenmesi
  • İspanya Nüfus Sicil Dairesine vatandaşlık kaydı yapması gerekir.

Oturum, kan bağı ya da evlilik gibi sebeplerle vatandaşlık alma talebinde bulunan kişilerin taşıması gereken şartlar, kişiden istenen evrak ve belgeler değişiklik gösterebilir.

İspanya Vatandaşlığı Almanın Maliyeti

İspanya vatandaşlığı almak ne kadar? Başvuru yapmak isteyenler bu sorunun cevabını oldukça merak etmektedir. Vatandaşlık başvurusu öncesinde ve sonrasında birtakım masraflar olabilir. Kimlik kartı, pasaport, noterlik ve çeviri işlemleri için alınan hizmetlere bütçe ayırmak gerekir. Fiyatlar kur durumuna göre farklılık gösterir. Başvurular sırasında geçerli olan kur üzerinden ödenecek miktar net bir şekilde ortaya çıkacaktır.