İspanya Vatandaşlık Vizesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

By İstanbul Hukuk Bürosu In Blog No comments

İspanya vatandaşlık haklarına sahip olarak bu ülkenin sunmuş olduğu avantajlardan yararlanmak isteyenler süreç hakkında detaylı bilgi edinerek şartları karşılamaları halinde başvurularını gerçekleştirebilir.

Tarih boyunca güzel doğası ve zengin kültürel mirası ile yaşanılası yerler arasında bulunan bu ülke vatandaşlık verme noktasında birtakım prosedürlerin yerine getirilmesini istemektedir. İspanya vatandaşlığı pek çok konuda büyük avantajlar sunmaktadır.

İspanya Vatandaşlık Alma Şartları

İspanya vatandaşlığına geçiş için gerekli şartlar zamana göre farklılık gösterebilmektedir. Güncel bilgiler göçmenlik ofislerinden ve yetkili kurumlardan sağlanmaktadır. Bunun yanı sıra; İspanya vatandaşlığı alma şartları olarak aşağıdaki şartların yerine getirilmesi gerekmektedir.

  • Yasal ikamet
  • İspanya’da yaşama süresinin sağlanmış olması
  • Dil yeterliliği
  • Maddi durumun İspanya’da yaşamaya elverişli olması
  • Vatandaşlık sınavından geçmiş olmak
  • Gerekli belgelerin doldurularak başvurunun yapılması

İspanya hükümeti tarafından istenilen şartların yerine getirilmesi bu ülkenin vatandaşlığına geçiş için ilk koşul olarak bilinmektedir.

İspanya Vatandaşlık Alma Ne Kadar?

Diğer tüm vatandaşlık işlemlerinde olduğu gibi İspanya vatandaşlığında da vatandaşlık hakkının kazanılması farklı kriterlere göre zaman almaktadır. Vatandaşlık almak için kişinin hangi yolu seçeceği ve resmi işlemlerin neticelenmesi farklı zaman dilimlerinin ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Vatandaşlık almak için harcanacak para miktarı da yine durumlara göre değişkenlik gösterecek bir diğer unsurdur.

İspanya vatandaşlığı elde etmenin yolları arasında bulunan evlilik yolu ile vatandaşlık hakkı kazanma işlemi kişilerin bu ülkenin vatandaşı olma noktasında bir seçenek oluşturmaktadır. İspanya evlilik yoluyla vatandaşlık hakkını sunan ülkeler arasında yer almaktadır. Kişilerin İspanya vatandaşı bir kişi ile resmi olarak evlenmesi vatandaşlık hakkının kazanılmasını sağlamaktadır.

İspanya Çifte Vatandaşlığı Kabul Ediyor mu?

Çifte vatandaşlık her iki ülkenin yasal haklarından yararlanmayı sağlayan resmi bir uygulamadır. Bugün dünya üzerinde pek çok ülkenin çifte vatandaşlık uygulamasına izin verdiği bilinmektedir. Çifte vatandaşlık hakkını İspanya için kullanmak isteyenler tarafından araştırılan bir konu olan İspanya çifte vatandaşlık veriyor mu konusuna verilecek cevap ise; bu ülkenin çifte vatandaşlığı tanıdığı yönündedir. Kişilerin İspanya vatandaşlığına geçiş için gerekli şartları taşıması halinde sahip oldukları vatandaşlığın yanında İspanya vatandaşlığına da geçebilmeleri mümkündür.