İştirak Nafakası Nedir?

By İstanbul Hukuk Bürosu In Aile Hukuku, Boşanma Avukatı No comments

İştirak nafakası, velayeti alamayan eşin aleyhine, ergenlik çağına gelmemiş çocuğun lehine verilen bir nafaka türüdür. Bu nafaka için herhangi bir talebin oluşturulmasına gerek yoktur, hâkimin hükmetmesi aracılığı ile de bağlanabilir. İştirak nafakasında eşlerin kusurlu olup olmaması çok önemli değildir. Bu nafakadaki asıl amaç ergin olmayan çocuğun bakımı, yetiştirilmesi, sağlığı, yemesi içmesi gibi önemli ve hayati ihtiyaçlarının karşılanmasıdır.

4787 sayılı kanun kapsamında bu nafakadan Aile Mahkemesi sorumludur. Gerekli bilgiyi almak için de en iyi boşanma avukatı tarafından görüşme sağlamak gerekir.

En İyi Boşanma Avukatı ile Kimler İştirak Nafakası Davası Açabilir?

İştirak davası, boşanma sürecinde velayeti alamayan tarafın aleyhine olan ve tamamen çocuğun iyiliği için ön görülen bir mahkemedir. İştirak nafakası davasını açabilecek kişiler ise şu şekildedir;

  • Bilfiil çocuğa bakan taraf
  • Çocuğa verilen kayyım
  • Vasi
  • Ayırt etme yetkisine sahip çocuk

Her kim iştirak davası açacak ise öncesinde en iyi boşanma avukatı ile görüşmeli ve ön bilgi almalıdır. Böylece dava süreci daha hızlı ve verimli ilerleyecektir.

İştirak Nafakası Nasıl Hesaplanır?

İştirak nafakası belirlenirken çocuğun yaşı, eğitim düzeyi ve günümüz ekonomik şartları baz alınır. Hâkim tarafından gerekli hususlar değerlendirilerek bir miktar belirlenir. Hâkim altın ve döviz kurunu da baz alarak sonraki yıllarda ödenecek iştirak nafakası düzeyini de belirleyebilir. Belirtildiği gibi nafaka miktarı çocuğun durumuna bağlıdır. Örneğin çocuğun ilkokul çağında olması ile lise çağında olması bir tutulamayacağından tüm şartlar ele alınır.

İştirak Nafakası Hangi Durumlarda Kesilir?

İştirak nafakası şu durumlarda kesintiye uğrar;

  • Nafakayı ödeyen tarafın vefat etmesi
  • Çocuk ergenlik çağına geldikten sonra eğitime devam etmemesi
  • Çocuğun evlenmesi

Yukarıdaki hallerde iştirak nafakasına son verilir. Aklınıza takılan tüm detaylar için en iyi boşanma avukatı ile görüşme sağlayabilirsiniz.