İştirak Nafakasının Artırımı

By İstanbul Hukuk Bürosu In Boşanma Avukatı No comments

Türkiye hukuk sisteminde 3 çeşit nafaka bulunur. Bu nafakaların isimleri Yoksulluk nafakası, Tedbir nafakası, İştirak Nafakası şeklindedir. Kişilerin bakıp gözetmekle yükümlü olduğu kişilere mahkeme kararı ile aylık bağlanması nafaka olarak isimlendirilir. İstanbul en iyi kadın boşanma avukatı tarafından gereken bilgiyi alabilirsiniz.

İştirak kelimesi ortaklaşa, ortak anlamlarına gelir. İştirak nafakası ise eşlerin ortak çocuklarının giderleri ve bakımları ile ilgili ödenen nafakaya verilen isimdir. Ortak çocukların eğitimi, bakımı, korunması ile ilgili giderlerin anne ve baba tarafından karşılanması gerekir.

İştirak Nafakası Ne Şekilde Belirlenir?

İştirak nafakası miktarı mahkeme tarafından belirlenebilir. Bunun yanında eşler kendi aralarında anlaşarak da iştirak nafakası miktarını belirleyebilir. Eğer eşler kendi aralarında iştirak nafakasına karar veremezlerse o zaman hakim Medeni Kanun Madde 330 kapsamında nafakayı belirler.

Nafaka miktarının belirlenmesi çocukların ihtiyaçları göz önünde bulundurularak ve anne ile babanın yaşam standartları dikkate alınarak belirlenir. Nafakanın belirlenmesi işleminde çocuğun gelirine de bakılır. Boşanma davalarında İstanbul en iyi kadın boşanma avukatı ile çalışmak önemlidir.

İştirak nafakasının belirlenmesi aşamasında hakim 3 konu ile ilgili değerlendirme gerçekleştirir. Çocuğun velayetini alan eşin ekonomik durumuna bakılır. Nafaka ödeyecek olan tarafın hayat şartları ile ekonomik durumuna bakılır. Çocuğun eğitim durumu, ihtiyaçları, sosyo-ekonomik gereksinimleri değerlendirilir.

İştirak Nafakası Ne Kadar Süre Verilir?

Anne ve babaların çocuğun bakımı ile ilgili yükümlü oldukları süre çocuğun ergin bir birey olmasına kadar devam edecektir. Bu gibi durumlar için İstanbul en iyi kadın boşanma avukatı hizmeti almak önemli bir konudur.

Çocuk ergin olsa da eğer eğitim süreci devam ediyorsa o zaman iştirak nafakasının bu süre içinde de ödenmeye devam etmesi gerekir. Çocuk 18 yaşını doldursa da üniversite eğitimine devam ediyorsa o zaman iştirak nafakasının ödenmesine devam edilmesi gerekir. Bu süreçte çocuğun eğitim masraflarında artış olmuşsa o zaman mahkemeye başvurularak iştirak nafakasının artırımı talebinde bulunulabilir.

Eşlerin ekonomik durumlarında değişiklik olması halinde mahkemeye başvurulması durumunda iştirak nafakası artırılıp azaltılabilir. Bunun yanında tamamen kaldırılması da istenebilir. Medeni Kanun Madde 331’e göre eşlerin durumlarının değişmesi durumunda hakim nafaka miktarını tekrardan belirleyebilir.