İyi Bir Boşanma Avukatı Nasıl Seçilir

By İstanbul Hukuk Bürosu In Boşanma Avukatı No comments

İyi bir avukatı seçimi eğer boşanma konusunda ortak mallarınızın miktarı çok fazlaysa bu durumda oldukça kritiktir diyebiliriz. Günümüzde toplumumuzda şiddete maruz kalan çok sayıda kadının da bu türden avukatlara yaygın şekilde başvurduklarını görüyoruz. Medeni yasayı çok iyi bilen bu avukatlar, gerek kadınlara gerekse de erkeklere boşanma sonrasında haklarını tanıma konusunda çaba sarf ederler. Bu yazımızda sizlere boşanma avukatı en iyisi şekliyle nasıl seçilir onu anlatmaya çalışacağız. Eğer mevcut şekilde bir avukatla çalışıyorsanız, o zaman bahsedeceğimiz kriterler gereği mevcut avukatınızı da değerlendirebilirsiniz.

Avukat Seçimi

Şüphesiz boşanma süreci oldukça zorlu bir süreçtir. Bu süreç öncesinde çiftler birbirlerini bir hayli yıpratmışlardır ve boşanma sürecine girdiklerinde de bu yıpratmanın olumsuz etkilerini hissetmeye başlarlar. Bu nedenle bu tür süreçlerin mantıklı bir şekilde ilerletilebilmesi için mutlaka bir avukatın yasal bilgisine ihtiyaç duyulur. Gerek çocukların veraset vergisi konusunda, gerekse de maddi paylaşım noktasında iyi bir avukat seçmeniz halinde, boşanma sürecinden daha da yıpranmış bir halde çıkmamanız söz konusudur.

İlk aşamada öncelikle avukatınızın size haklarınız konusunda detaylı bilgi verebiliyor olması gerekmekte. Sürecin nasıl gelişeceğine, süreçte hangi olumsuzluklar olabileceğine dair sizi bilgilendirmelidir. Eğer böyle bir avukat ile tanıştıysanız, bu durumda doğru seçimi yapma noktasında öne geçtiniz diyebiliriz. Boşanma avukatı Mersin, İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerde çok sayıda bulunabilen bir avukat türüdür. Mutlaka yeterli sayıda avukatı bu süreçte değerlendirmenizi tavsiye ederiz.

Dış Görünüm

Avukatınızın fiziksel görünümünün davanızla ve sonuçta verilecek kararla hiçbir alakası yoktur. Bu nedenle görünümünü beğenmediğiniz avukatlar size yardımcı olamaz ve davanızda sizi karlı çıkaramaz diye bir şey yoktur. Bununla birlikte avukatınızla olan iletişiminizin önemi büyüktür. Süreçlerin nasıl gelişeceğine ve sonuçta elde edilebileceklere dair avukatın size gerçekçi yaklaşımlarla gelmesi gerekir.

Referans İsteyin

Avukatınızdan mutlaka önceki davalarına ilişkin referanslar istemeniz gerekiyor diyebiliriz. Bu sayede ne kadar zorlu davalarda ne seviyede başarı elde ettiğini de görebilirsiniz. Doğrudan bu konuda gönüllü olarak avukat önerisi yapan kişilerden de öneri alabilirsiniz. Seçmeyi düşündüğünüz avukatın referanslarını göstermesi noktasında, o kişileri arayarak da bilgi almanız mümkün olabilir. Bu avukattan avukata değişim gösterebilen bir konudur diyebiliriz.

Vaatlere İnanmayın

Boşanma avukatı danışma sürecinde sizlere, belirli vaatlerde bulunabilir.Olmayacağı halde çoçukların velayetinin size geçebileceğini söyleyebilir. Bu noktada boşanma süreçlerinde kesin olarak belirli şeylerin olmadığını söyleyebiliriz. Bu nedenle eğer avukatınız size vaatlerde bulunuyorsa, bu durumda şüphe duymaya başlayabilirsiniz. Eğer avukatınız sizinle olan görüşmesi sırasında telefonu ile ilgileniyor ve gelen bir mailden kolayca dikkati dağılıyorsa, bu durumda davanız sırasında da ayın sorunların baş göstermesi mümkündür. Bu noktada avukatınızı değiştirme seçeneğini de değerlendirebilirsiniz.

Konum

Avukatınızın nerede bulunduğu davanızı zaman zaman etkileyebileceği gibi, bazı durumlarda mesafe davanız için sorun teşkil etmeye de bilir. Eğer başarılı olduğunu bildiğiniz ve fiyat konusunda da anlaştığınız bir avukat bulabiliyorsanız, bu durumda farklı şehirlerden de avukatınızı seçebilirsiniz. Örneğin Mersin boşanma avukatı seçimini İstanbul veya Ankara’da yaşamanız durumunda seçmeniz söz konusudur. İyi boşanma avukatı size gerçekçi olmayan bir yaklaşımla duymak istediğinizi değil, sonuçta elde edeceklerinizi ve süreci objektif şekilde aktaran avukattır diyebiliriz.