Mirasta Mal Paylaşımı Nasıldır?

By İstanbul Hukuk Bürosu In Boşanma Avukatı No comments

Bir kimsenin ölümünün ardından mirasını bırakacağı yasal mirasçıları bulunur. Devlet, Kan hısımları, evlatlık, sağ kalan eş Türk Medeni Kanunu’nun 495. Ve 502. Maddesine göre yasal mirasçıdır. Miras Hukuku geniş hukuki düzenlemelere sahiptir. Bu nedenle Medeni Kanun’un bir alt dalı olma özelliğine sahiptir. Miras ile ilgili konular için İstanbul en iyi boşanma avukatı ile çalışmak önemlidir.

Bir kişinin ölümü ya da gaiplik durumundan mal varlığının düzenlenmesi ile ilgilenen hukuk dalı Miras Hukuku olarak isimlendirilir. Bu konularda birtakım sorunlar yaşanabilir. Bu gibi durumlarda İstanbul en iyi boşanma avukatı hizmeti almak gerekir.

Mirasta Mal Paylaşımı ve Mirasçılık

Bir kişinin ölümünün ardından geride bırakmış oldukları yasal mirasçıları arasında pay edilir. Bir kişinin ölümünden sonra kişilerin yasal mirasçı olabilmesi için üç zümrede yer alması gerekir. Birinci derece zümrede bulunan kişiler diğer zümrenin mirasçı olmasına engel olabilir. Yani birinci zümrede kişinin çocukları yer alıyorsa ikinci zümrede kanuni mirasçılık hakkı bulunan anne ve baba miras alamaz.

Zümrede ön sırada bulunan mirasçılar alt sırada yer alan mirasçıların taleplerini engelleyebilir. Zümrenin başı ile kök başlarının yaşıyor olması halinde altsoyların mirasçı olması söz konusu olamaz. Daha detaylı bilgi için İstanbul en iyi boşanma avukatı danışmanlığı almak gerekir.

Mirasta Mal Paylaşımı Nedir?

Mirasta mal paylaşımı işlemi kanunlarda belirtilmiş olan zümre sistemine göre gerçekleştirilir. Burada paylaşım gerçekleştirilirken öncelikle ilk sıradan başlanır. Zümrede birinci derece mirasçı yok ise ikinci ve üçüncü sırada olan mirasçılar arasında paylaşım gerçekleştirilir.

Zümre sistemi nedeni ile anlaşmazlık durumları söz konusu olabilir. Bu nedenle kişilerin mirastan mal kaçırma ya da mal paylaşımı sorunları ile ilgili dava açma hakkı bulunur. Burada dava türü ile hangi mahkemede dava açılması gerektiği önemli bir konudur.

Mirasta mal paylaşımı ile ilgili haksızlığa uğramış olan kişilerin dava açma hakkı vardır. Bu gibi durumlarda alanında uzman bir avukat ile çalışma gerçekleştirmek son derece önemlidir. İstanbul en iyi boşanma avukatı ile çalışarak hakların ve menfaatlerin korunması sağlanabilir.