Nafaka Davası ve Nafaka Çeşitleri Nelerdir?

By İstanbul Hukuk Bürosu In Boşanma Avukatı No comments

Nafaka, genel manada ‘’geçimlik’’ anlamını taşımaktadır. İnfak kelimesinden üretilmiştir ve kişinin hayatını idam ettirebilmesi için gereken unsurların tümünü kapsamaktadır. Nafaka bir nevi eşlerin, çocukların ve anne baba, kardeşlerin muhtaç duruma düşmeleri halinde yine yakın soylarından gelecek yardım yükümlülüğüdür. Tabi ki bu yükümlülük yasalar tarafından konulmaktadır. İstanbul en iyi boşanma avukatı tarafından nafaka şartları hakkında gerekli bilgiyi alabilirsiniz.

Nafaka boşanma durumunda eşlerden durumu muhtaç olana, durumu iyi olan eş tarafından maddi yardım olarak nitelendirilebilir. Nafaka talebi duruma göre boşanma öncesinde ya da sonrasında gerçekleştirilebilir.

Nafaka Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Türk Medeni Kanunu kapsamında boşanan çiftlere belirli haklar tanınmıştır ve nafaka da bunlardan biridir. Nafaka hakkında bilinmesi gerekenler şu şekilde gösterilebilir;

  • Ağır hata söz konusu ise nafaka talep edilemez
  • Nafaka toptan ödenebileceği gibi her ay maaş gibi de ödenebilir.
  • Nafaka miktarı eşlerin maddi durumuna göre belirlenir.

Nafaka Çeşitleri Nelerdir?

Nafaka çeşitleri boşanma davaları için Türk Medeni Kanunu tarafından farklı dallarda incelenir. Boşanma davalarında nafaka ödeyecek kişinin kusuru aranmaz, aksine nafaka alacak kişinin kusuru aranır eğer kusuru yoksa nafaka alma hakkını kazanır. İlgili talebin sebebine dayalı olarak 4 farklı çeşitte nafaka bulunur. Bunları aşağıdaki gibi gösterebiliriz;

  • Tedbir nafakası
  • Yoksulluk nafakası
  • İştirak nafakası
  • Yardım nafakası

Aşağıda nafaka çeşitlerini detaylı olarak görebilir aynı zamanda İstanbul en iyi boşanma avukatı tarafından da gerekli bilgiyi alabilirsiniz.

Tedbir Nafakası

Tedbir nafakası, boşanma öncesi ya da sonrasında oluşabilecek mağduriyeti önlemek amacıyla, hem kadın hem de erkek tarafından talep edilebilen bir nafaka türüdür. Tedbir nafakası boşanma öncesinde talep edilerek başlatılabilir. Ancak bu süreçte nafaka geçicidir, boşanma sonrasında mahkeme kararı ile kesinleşir.

İştirak Nafakası

İştirak nafakası ‘’çocuklar için olan nafaka’’ şeklinde tanımlanabilir. Çocuğun eğitim, öğretim, sosyal ve kişisel hayatını idam ettirebilmesi adına iştirak nafakası düzenlenmektedir.

Yoksulluk Nafakası

Yoksulluk nafakası, boşanma sonrasında hayatını idam ettirecek gücü olmayan tarafa verilen nafaka türüdür. Ancak nafakayı alacak taraf kusurlu ise bu nafakadan faydalanamaz.

Yardım Nafakası

Yardım nafakası diğer nafaka türlerinden farklı olarak boşanma davasından bağımsızdır. Yardım nafakası yoksulluk çeken alt ve üst soy aile üyelerine yine kendi yakın aile bireylerinin vermesi gereken nafakadır. Bu da yine mahkeme tarafından karar almaktadır. Nafaka çeşitleri ile ilgili aklınıza takılan her şeyi İstanbul en iyi boşanma avukatı çalışanlarına danışabilirsiniz.