Şirket Ve Miras Avukatlarının Baktığı Dava Dosyaları Nelerdir

By İstanbul Hukuk Bürosu In Avukat, İş hukuku No comments

Şirket ve ticaret davaları Asliye Mahkemelerinde görülmektedir. Birçok farklı dava ile ilgilenen şirket avukatlığı sözleşmelerin incelenmesi gibi alanlarda da hizmet veriyor. Finansman yönetmelikleri ve sözleşmeleri hakkında detaylı bilgiler almak isteyen müvekkiller ise bizzat şirket avukatı tarafından ifa edilen danışmanlık hizmetlerden faydalanabilir.

Bakılan Şirket Sözleşmeleri

Bu alanda eğitim görmüş, deneyimli avukatlar birçok farklı sözleşmenin incelenmesi için çalışmalar yürütmektedir. Bunların başında Leasing adı verilen sözleşmeler yer almaktadır. Finansal bir sözleşme olan bu yazılı belgeye riayet göstermeyen iki taraftan birinin hak mahrumiyeti bakılan dosyalar arasında yer almaktadır. Şirketler, bankalar, girişimciler tarafından imzalanan kredi sözleşmelerindeki hak iddiaları da şirket avukatlarına taşınmaktadır. İlgili şikayetler ve tazminat iddiaları bu davaların kapsamında irdelenmektedir. Sözleşmelerin tamamı incelenip karara bağlanmaktadır. İki taraf arasındaki anlaşmazlıkların giderilmesi için de avukatların düzenlediği görüşmeler de mevcuttur. Her sözleşmenin kendine has maddeleri ve şartları bulunmaktadır. Bu şartlardan birini ya da daha fazlasını ihlal eden kişi ve kurumlara şirket avukatları tarafından dava açılabilmektedir.  Ortaklık sözleşmeleri kapsamında yapılan hak ihlalleri için de şirket avukatlarından randevu alınabilir. Bununla birlikte bu yönde aktif olarak danışmanlık hizmetleri de verilmektedir. Danışmanlık seçeneklerinden faydalanmak için büroya gidilebilir. Acil durumlar için mesai saatleri dışında telefon ve Whatsapp üzerinden iletişim kurmak da mümkündür.

Şirket Avukatlarının Baktığı Gümrük Davaları

Gümrük davaları kapsamında ele alınan kaçakçılık suçlarının takibi için de şirket avukatları tutulmaktadır. Kaçakçılık suçları kendi arasında birçok türe ayrılıyor. Silah ve uyuşturucu kaçakçılığı suçları gümrük davaları kapsamında ele alınmaktadır. Aynı zamanda kültür ve tarihi eser kaçakçılığı kapsamında oluşturulan dosyalar da bakılan davalar içerisinde yer almaktadır.

Şirket ve Ticaret Avukatlarının Baktığı Diğer Davalar

Şirket ve ticaret hukuku oldukça geniş kapsamlı bir tabana sahiptir. Bu nedenle bu alanda bakılan dava ve dosyalar da çeşitlilik arz ediyor. Özellikle şirketleri ilgilendiren risk sermayesi alanındaki çalışmalar da bakılan bir diğer davadır.  Kıymetli evrak hukuku adı altında incelenmesi gereken tüm belgeler de şirket avukatlarına gösterilebilir. Bu belgelerin niteliği ve içeriği hakkında müvekkiller ve şirketler bilgilendirilmektedir. Alacaklılar ya da hak sahipleri şirket avukatları aracılığıyla dava açabilirler. Borçlu olan kişinin ödemelerini geciktirmesi sonucu tazminat davaları da gündeme gelebilmektedir.  Hisselerini devretmek etmek isteyen şirketler de profesyonel destek almak için avukatlarla çalışmalıdır. Aynı zamanda birleşmek isteyen şirketler de uygun hukuki prosedürler hakkında reel bilgiler almak için avukatlardan danışmanlık hizmeti alabilir.