Şirketlerde Avukat Bulundurma Zorunluluğu

By İstanbul Hukuk Bürosu In Avukat No comments

2022 kanunlarınca belirlenen kriterlere göre şirketlerde avukat bulundurmak zorunlu hale gelmiştir. En iyi kadın avukat da şirketinizde bulundurabileceğiniz avukat arasında yer alır. Aynı şekilde dilediğiniz şekilde danışmanlık hizmeti de alabilirsiniz. Sitemizden alacağınız avukatlık hizmeti sayesinde Ticaret Hukuku, İflas Hukuku, İcra Hukuku ve İş Hukuku kapsamında gerekli uzmanlıklardan da faydalanabilirsiniz.

1136 sayılı Avukatlık Kanunu’nun 35.maddesine göre, 2022 yılı için 250.000 ve daha fazla sermayeye sahip firmaların sözleşmeli avukat bulundurması mecburidir.

Bu kanuna uymayan anonim şirketlere Cumhuriyet Savcısı tarafından sözleşmeli avukat tayin edilmediğinden, asgari ücretin iki aylık brüt tutarı kadar idari para cezası verilir. Siz de sitemiz aracılığı ile şirketinizde hukuki destek sağlayabilirsiniz.

Zorunlu Şirket Avukatlığı

Yukarıda belirttiğimiz gibi 250.000 ve daha fazla sermayesi bulunan şirketler avukat bulundurmak zorundadır. İcra takibiniz bulunmasa bile sözleşmeli avukat bulundurmanız zorunludur. En iyi kadın avukat size bu konuda gerekli bilgiyi verecektir.

Türkiye’de faaliyet gösteren limited şirketlerin sermayesi fark etmeksizin, avukat bulundurma zorunluluğu yoktur.

Şirkette Avukat Bulundurulmazsa Ne Olur?

2022 yılı için 250.000 ve daha fazla sermaye sahibi şirketlerin avukat bulundurması yasal zorunluluktur. Yasal zorunluluğa uymayan şirketlere, ikamet ettikleri bölgedeki Büro Başkanlıkları tarafından sözleşmeyi ibraz etmeleri açısından bir yazı gönderilir. Bu yazıya rağmen herhangi bir dayanak gösterilmediği taktirde, Büro Başkanlığı tarafından Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusu açılır.

Avukatlık Kanuna aykırı olarak A.Ş’lerde avukat bulundurulmazsa, asgari ücretin iki aylık brüt tutarı ceza olarak ödenir. Bu durumda 2022 yılı için avukat bulundurmayan şirketlerin ödemesi gereken ceza 5004*2 olmak üzere 10.008 TL’dir. Anonim şirketler yıl boyunca avukat bulundurmamaları durumunda 120.048 TL para cezası ödeyecektir. Siz de avukatlık zorunluluğu ile ilgili en iyi kadın avukat ile görüşerek detaylı bilgi alabilirsiniz.