Terk Sebebi ile Boşanmanın Usul ve Şartları

By İstanbul Hukuk Bürosu In Avukat No comments

Türk Medeni Kanunu, terk edilen eşlere boşanma hakkı vermiştir. Bunun için İstanbul en iyi boşanma avukatı ile görüşebilirsiniz. Medeni Kanun’da boşanma nedenleri özel ve genel olmak üzere iki kategori halinde incelenir. Terk edilme sebebi ile boşanma davası ise özel nedenler arasında yer alır. Eşlerden birinin sorumluluklarını yerine getirmeden diğer tarafı terk etmesi durumunda, gerekli şartları taşıdığı taktirde terk edilen eşe boşanma davası açma hakkı tanınmıştır.

Medeni Kanun’un 16.maddesinde;

‘’Eşlerden biri, evlilik yükümlülüklerini yerine getirmemek maksadıyla eşini terk etmesi, haklı bir sebep olmadan 6 ay boyunca konuta geri dönmemesi ve hala devam eden ayrılık neticesinde istem yapılabilir. Bu istem hakim veya noter tarafından ihtar neticesiyle karşılıksız kaldıysa terk edilen eş boşanma davası açabilir. Eşini ortak konuta dönmesine mani olan, bir şekilde konuta dönmesini engelleyen eş de terk etme ile suçlanır. Ancak boşanma davası açmak için belirli sürenin  ayı dolmadıkça ve ihtardan sonra 2 ay geçmedikçe boşanma davası açılamaz. Siz de İstanbul en iyi boşanma avukatı tarafından bu konuda detaylı bilgi alabilirsiniz.

Terk Nedeniyle Boşanma Davasının Şartları

Terk sebebi ile boşanma davasının belli başlı şartları vardır. Bu şartları maddeler halinde inceleyebiliriz.

  • Eşlerden biri ortak yaşam alanını terk etmelidir.
  • Gerçek terk yaşanmalıdır. Yani çiftlerin bilinçli bir şekilde hukuka aykırı olacak tarzda ayrı yaşamaları gerekir. Gerçek terk durumunda sadece terk edilen eş boşanma davası açabilir.
  • Yapıntı terk durumunun yaşanması gerekir. Yani, eşlerden biri diğerinin eve dönmesine engel olmalıdır.
  • Terk eden eşin haklı bir gerekçesinin bulunmaması gerekir. Örneğin askerlik, cezaevi veya hastanede yatmak gibi durumların olmaması şarttır.
  • Terk süresi en az 6 ay sürmelidir.
  • Terk eden eşe giden ihtar üzerine eşin hala eve dönmemiş olması gerekir.

Siz de bu şartları taşıdığınızı düşünüyorsanız İstanbul en iyi boşanma avukatı ile irtibata geçebilirsiniz.