Trafik Kazası Tazminat Davası

By İstanbul Hukuk Bürosu In Ceza Avukatı No comments

Trafik kazası tazminat davası, en az bir motorlu aracın katıldığı bir kazada yaralanma, ölüm gibi fiziki zararların ortaya çıkması durumunda açılabilir. Bu davanın amacı kişinin hasar gördüğü araba, arsa, ev ve arazi gibi menkullerin zararını karşılayabilmektir. Trafik kazası tazminatı hem bedensel hem de mal varlığı bakımından görülen hasarı karşılamak için açılabilir. Konu hakkında en detaylı bilgiyi İstanbul en iyi avukat verecektir.

Trafik Kazası Nedeniyle Tazminat Davasını Kimler Açabilir?

Trafik kazalarında yaralanma oluştuysa, yaralanan şahsın bizzat kendisi maddi manevi tazminat davası açabilir. Yaralanan birey hayatı boyunca iş gücü bakımından malul olacağı için maddi tazminat davası, trafik kazası sebebiyle uğradığı psikolojik bozulma, korku ve tedirginlik için manevi tazminat talep edebilir.

Trafik kazasında ağır yaralanma oluşmuşsa, yaralanan bireyin anne, baba, çocuk ve kardeş gibi birincil dereceden akrabaları da tazminat davası açabilir. Örnek vermek gerekirse kişinin tek gözünü kaybetmesi, kolunun ya da bacağının kesilmesi gibi etkenler ağır yaralanma grubuna girer. Konu hakkında en iyi detayı İstanbul en iyi avukat verecektir.

Trafik Kazası Nedeniyle Tazminat Davası Kimlere Açılabilir?

Trafik kazası hukuksal açıdan haksız fiil olarak geçerli sayıldığı için maddi manevi tazminat davası haksız fiili işleyen tarafa açılır. Trafik kazalarında yaralanma, ölüm, mala zarar gelmesi gibi etkenler meydana geldiyse aşağıda yer alan kişilere tazminat davası açılabilir;

  • Araç Sürücüsü: Trafik kazalarında kazaya sebep olan aracı süren kişiye maddi manevi tazminat davası açılabilir.
  • Aracın Sahibi: Araç sahibi her ne kadar sürücü olmasa da tazminat davalarında sorumlu kişi olarak sayılır.
  • Araç İşleteni: Özellikle kiralık araçlarda aracı işleten firma da tazminat davalarında sorumludur.

Tazminat Davalarında Görevli Mahkeme

Tazminat davalarında görevli mahkeme Asliye Hukuk Mahkemesi’dir. Davalı kişi hangi bölgede ikamet ediyorsa o bölgenin Asliye Hukuk Mahkemesine başvurması gerekir. Örnek vermek gerekirse Bakırköy Asliye Hukuk Mahkemesi birimine tazminat davası başvurusunda bulunulmalıdır. Siz de trafik kazalarında tazminat davası hakkında daha kapsamlı bilgi almak için İstanbul en iyi avukat ile görüşebilirsiniz.