Türk Medeni Kanununa Göre Çekişmeli Boşanma Davaları

By İstanbul Hukuk Bürosu In Aile Hukuku, Boşanma Avukatı No comments

Türk Medeni Kanunu için yapılan araştırmalarda en fazla boşanma genç çiftler arasında yaşandığı ve 21-30 yaş arası boşanma davaları fazladır. Boşanma davası adı altında yapılan araştırmalarda sosyal kültür, ekonomi durumları, fikir ayrılığı, evlilik yaşı, evliliğe hazır hissetme gibi faktörlerin etken olduğu görülür. Boşanma davası sonuçlanma şekillerindeki araştırmalar ise çeşitli sonuçları ortaya koyar. Sosyo-ekonomik düzeyin boşanma davası ile bağlantısını ortaya koyar.

Türk Medeni Kanununa Göre Boşanma Nedenleri

Çiftlerden birinin diğerine karşı yaptığı fiziki ve ruhsal şiddet hayatlarını kötüleştirir. Bu sebeple de evlilik birliği bozulur. Fiziki şiddet ve ruhsal şiddet evlilik birliğinin sonlanmasına neden olur. Türk Medeni Kanunu maddelerince boşanma sebeplerini içeren boşanma davaları belli bir başlıklar altına toplanır. Bunlar; zina nedeni ile boşanma davası, hayata kast, pek kötü veya onu kırıcı davranış, suç işleme ve haysiyetsizlik nedeni ile boşanma davası, terk nedenine dayalı boşanma davası,  evlilik birliğinin sarsılması, akıl hastalığı nedeni ile boşanma davasıdır.

Zina Nedeni ile Boşanma Davası

Zina sebebi ile gerçekleşen boşanma davalarında iki taraf anlaşması neticesinde kısa sürede tamamlanır. Taraflardan biri zina yaptığı için diğer taraf zinayı boşanma sebebi olarak göstererek boşanma davası açabilir. Kadın evli iken kocasını başka bir erkek ile yakalar veya bu durumu ispat eder ise boşanma kaçınılmazdır. Evli bir erkek de karısını başka bir kadın ile cinsi ilişkiler halinde bulunması ile zina sebebi ile boşanma davası açabilir.  Medeni Kanunu 161. Maddesine göre cinsi ilişkide bulunulması zinadır ve boşanma sebebidir.

Terk Etmeye Dayalı Boşanma

Evli çiftlerin birlikte kaldıkları konutlarını eşlerden birinin diğerini terk etmesi neticesinde gerçekleşen boşanma sebebi türüdür. Haksız olduğu halde eşinin konuta dönmesini engelleyen eş de terk etmiş sayılır.

İstanbul Şişli de bulunan Akşahin Hukuk Büromuz Aile Hukuku alanında uzman ve deneyimli Avukatlar boşanma davalarında vekillik hizmeti vermektedir. Boşanma avukatı arıyorsanız ve sizlere çözüm odaklı hizmet verecek hukuk bürosu ihtiyacınız varsa bizlere iletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Hayata Kast, Pek Kötü veya Onur Kırıcı Davranış Nedeni İle Boşanma

Türk Medeni Kanunu 162.maddesine göre hayata kast, hayatı riske sokmak boşanma sebebidir. Evli erkeğin karısının onurunu kıran, kötü davranışlarda bulunma boşanma için yeterli sebeptir. Evli kadının kocasına psikolojik baskı uygulaması, onu küçük düşüren davranışlar sergilemesi boşanma sebebidir.