Velayet Davası Nasıl Gerçekleşir?

By İstanbul Hukuk Bürosu In Boşanma Avukatı No comments

Çocuk sahibi çiftler boşandığı zaman çocuğun velayeti kendisinde değilse eğer karşı tarafa velayet davası açmak ister. Bu davaya boşanma avukatı eşlik eder. Velayet davası doğrultusunda velayet değişikliği talep edilerek çocuğun anneye ya da babaya verilmesi ön görülür. Ancak velayet değişikliğinin yapılabilmesi için davacı tarafın birtakım şartları taşıyor olması gerekir. Bu doğrultuda İstanbul’da en iyi kadın avukat davada taraflara gereken desteği sunacaktır.

Anne ve baba henüz boşanmamışlarsa çocuk ergenlik çağına girene kadar hem anne hem de babanın velayeti altında sayılır. Velayet değişikliğinin yapılabilmesi için yasal bir işlem bulunması gerekir. Ancak anne ya da baba ölürse çocuk sağ olan ebeveynin velayeti altına girer.

İstanbul En İyi Avukat ile Velayet Davası Ne Kadar Sürer?

Velayet davası boşanma davası ile birlikte sürdürülebilir. Eşler en iyi boşanma avukatı ile görüşme sağlayarak bu konu hakkında bilgi alabilir. Boşanma davası ile birlikte velayet davası görülürse daha kısa sürede sonuç alınır.

Eşler boşanmışsa eğer herhangi bir sorun yaşanması durumunda tekrar velayet davası açılır. Açılan velayet davaları için herhangi bir tarih belirtmek mümkün değildir, bu sürece aile mahkemesi karar verebilir. Ancak İstanbul en iyi avukat tarafından bu konu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Velayet Değişikliği Nasıl Yapılır?

Ebeveynlerin velayet değişikliği yapabilmesi için daha öncesinden mahkemenin çocuğu anne ya da babaya vermiş olması gerekir. Velayet değişikliğinin yapılabilmesi için de birtakım sebeplerin bulunması gerekir. Bu sebepleri aşağıdaki gibi gösterebiliriz;

  • Velayeti almış olan anne ya da baba bir başkası ile evlenirse,
  • Velayeti almış olan anne ya da babanın vefat etmesi
  • Velayet sahibi anne ya da babanın başka bir şehre veya ülkeye taşınmış olması
  • Velayet hakkı velayet verilen eş tarafından kötü kullanılıyorsa

Bu kriterler olduğu müddetçe karşı taraf çocuğun velayetine sahip olan tarafa dava açabilir. Kazanması da muhtemeldir. Velayet değişikliği yapmak istiyorsanız İstanbul en iyi boşanma avukatı tarafından gereken bilgiyi alabilir ve bir yol çizebilirsiniz.