Veri Sorumluları İçin VERBİS Nedir?

By İstanbul Hukuk Bürosu In İş hukuku No comments

Günümüzde VERBİS kişisel verilerin işlenmesi konusunda gerçek ve tüzel kişilerin kayıt olması gereken bir sicil, aynı elektronik ticaret faaliyeti sebebiyle kayıt yapılan ETBIS gibidir. Aynı zamanda kamuya açık bir sistem, bir vatandaş olarak belirli başlı şirket veya kamu kurumu hangi verileri işliyorsa öğreniliyor. Bunun yanı sıra şirketlerin ilgi alanına giren asıl kısım kayıt yapılmaması halinde öne sürülen astronomik idari para cezasıdır.

Astronomik denilmesinin sebebi ise ülke olarak bu miktardaki para cezalarına alışık olunmadığındandır. Kvkk rekabeti için düzenlenen milyon liralık para cezaları açısından belirtilen tek mevzuat durumu kayıt yükümlülük hususunu yerine getirmeyen işletme yerleri için minimum düzeyden maksimuma kadar çıkan idari para cezaları ortaya konulmuştur.

VERBIS’TE İstenen Bilgiler Nelerdir?

Veri sorumlusu olan kişinin ve bulunuyor ise temsilcisinin adres ve kimlik bilgisi, kişisel verilerin hangi amaç ve doğrultuda işleneceği, kişisel verilerin gönderilebileceği alıcı ya da alıcı grupları, yabancı ülkeler için aktarımı sağlanacak kişisel veriler istenir. Bununla birlikte kişisel veri güvenliğine dair alınması gerekenden tedbirler, kişisel verilerin işlendiğinden sonraki amaç için gerek duyulan en az süre ve veri konusu kişi grup ve grupları ile bu tür kişilere ait olan kategori ile ilgili açıklamalar.

VERBİS Nedir?

VERBİS, günümüzde Veri sorumluları sicil bilgi sistemi olarak bilinir. Yürürlüğe girmesinin ardından kişisel verilerin işlenmesi için gerçek ve tüzel kişiler için bazı belirli başlı yükümlülükler getirmiş oldu. Bu yükümlülüğün en önemli olanı ise kısa adıyla anılan VERBİS olarak bilinen Veri sorumluları sicil bilgi sistemi olmuş oldu. Yasalarda kayıtlı sayılan verilere göre kişisel bilgileri işlem altına alan gerçek ve tüzel kişiler, kişisel verileri işleme tabi tutmadan önce VERBIS’e kayıt olması gerekir.

Bu doğrultuda alakadar bulunan gerçek ve tüzel kişiler, veri açısından gerekli olan tüm bilgileri kategorik açıdan VERBİS sistemine bildirmesi gerekmektedir. VERBIS sistemi sayesinde gerçek ve tüzel olan kişilerin veri sorumlusu kimdir açıklanır. Bu kişisel verilerin korunmasıyla ilgili nasıl bir yol izlemek gerekir ya da ne yapmak gerekir. Bütün gerekli bilgiler sisteme aktarılmış olur.