Whatsapp Kayıtları Boşanma Davasında Delil Olabilir Mi?

By İstanbul Hukuk Bürosu In Boşanma Avukatı No comments

Son zamanlarda göz önünde bulundurulan hukuki sebebin ispatı nedeniyle çoğunlukla Whatsapp konuşma metinleri, Whatsapp sayesinde yapılan yazışmalar, fotoğraf paylaşımı ve ses kayıtları gibi belirli başlı unsurlar boşanma davasında delil olarak kullanılabiliyor. Özellikle en çok Whatsapp üzerinden eşlerin tehdide uğraması, hakarete maruz kalması ve yine Whatsapp konuşmasında konuşmaların tartışmaya dönüşmesi boşanma davası hususunda delil olarak sunulabiliyor.

Bu durumda kişilerin incelenmesi ve Whatsapp konuşmasının ne denli gerçek olduğu gibi durumlar ortaya çıkarılıp boşanma davasında ispat olarak kullanılabilir. Boşanma davasında Whatsapp yazışmalarının delil olarak sunulabilmesi için, bütün yazışmaların hukuka en uygun bir biçimde elde edilmiş olması zorunlu durumdur. Eşten gizli ve habersiz bir şekilde telefonun karıştırılması, konuşmaların delil olarak kayıt altına alınması ve benzeri konular özel hayatın gizlilik ihlali anlamını taşıyacağı için aldatma sebebi ile boşanma davasında Whatsapp yazışmalar delil olarak kullanılmaz.

Whatsapp Kayıtları

Günümüz teknolojisinin hem bireysel hem de toplumsal yaşamın değişim konusuna etkisi oldukça büyüktür. Teknolojinin hayatımızda yoğun olarak bir görev sürdürmesi ve hayatımızdaki büyük bir kısmının etkisine bağlı olarak belirli başlı davranışların da teknoloji yardımı sayesinde gerçekleşmesine sebebiyet verir. Özellikle en çok günümüzde iletişim aracı olarak kullanılan bilgisayar, tablet, akıllı telefon gibi teknolojik cihazlarda yer alan uygulamalar son dönemlerde hukuk konusunda boşanma, alacak gibi durumlarda ve ceza tehdit, hakaret gibi davalarına sürekli olarak konu olabiliyor.

Boşanma davasında genel olarak eşlerden biri aldatılma ile suçlanırsa görüşmelere gerek duyuluyor. Bunun yanı sıra gerekli durumlarda gizli kamera, ses kayıt cihazı ve bunun gibi cihazlar ile yapılır. Bazen ise bilgisayar ve cep telefonuna yüklenen yazılımlar sayesinde içeriklere ulaşılır.

Whatsapp Kayıtları Nasıl Geri Getirilir?

Whatsapp Messenger’ı kullanmanız için öncelikli olarak aktif olarak kullanılan bir hat sahibi olmalısınız. Doğrulama işlemi sonrasında Whatsapp kullanmaya başlayabilirsiniz. Whatsapp kullanım sırasında bazı durumlarda yanlışlıkla bir mesaj ya da konuşmayı o süre içerisinde düşünmeden silmek mümkündür. Sonrasında ise kısa bir süre sonra o konuşmanın aslında bizim için ne kadar gerekli olduğunu düşünüyoruz. Böyle bir durumda ise kullanılması gereken en geçerli çözüm cihazınızda bulunan Whatsapp Messenger’ı silmek oluyor.