Yalan Yere Yemin Etme Suçu ve Cezası

By İstanbul Hukuk Bürosu In Avukat No comments

Yalan yere yemin etme suçu, 5237 Sayılı TCK’nın 275.maddesinde Adliye’ye Karşı Suçlar Bölümü’nde ‘’Hukuk davalarında yalan yere yemin eden kişilere (davalı ve davacılara) 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası verilir’’ şeklinde düzenlenmiştir. Ancak kişi davadan önce yalan beyan ifade ettiğini itiraf ederse herhangi bir ceza hükmü almaz. Hüküm icraya konulduysa fakat henüz kesin karar alınmadıysa, kişinin itirafından sonra cezasının yarısı geçerli olur. Mahkemede yalan ifade vermenin cezaları hakkında İstanbul en iyi avukat ile görüşebilirsiniz.

Yalan Yere Yemin Etmenin Unsurları

Hukuki kurallara göre davalarda konu ile alakalı yalan ifade vermenin belli bir cezaya tabii tutulduğu açıkça beyan edilmiştir.  Dava hakkında yalan konuşulmasının ardından, yalan yere yemin etmeden dönülmesi halinde fail cezaya hükmolunmayacaktır. Bunun yanı sıra hükmün gerçekleşmesinin ardından kişi yalan yemin etmekten cayarsa yarı ceza alacaktır.

Yalan Yere Yemin Etmede Etkin Pişmanlık

Etkin pişmanlık; failin bir suç işlemesinin ardından pişman olması ve sebep olduğu bir maddi zarar varsa bu zararı karşılaması ve verilecek ceza indirimlerinden faydalanmasını sağlayan bir ceza hukuku tabiridir.

Suçun İşlenmesi ve Zaman Aşımı

Yalan yere yemin etme suçu şikâyete tabii tutulan bir suç olmadığı için hâkim tarafından resen soruşturma açılır. Bu suçlarda herhangi bir şikâyet süreci yoktur ve şikâyet olsa bile, şikayetten geri dönülmesi halinde cezaya indirim olmaz. Yalan yere yemin etme suçunda dava zaman aşımı 8 yıl olarak belirlenmiştir.

Yalan Yere Yemin Etme Suçunda Görevli Mahkeme

Yalan yere yemin etme suçu ile yapılan yargılamalar asliye ceza mahkemesi tarafından verilir. Mahkemeye katılmadan önce İstanbul en iyi avukat ile birebir görüşme sağlayarak daha verimli sonuçlar elde edebilirsiniz. Yalan yere yemin etmenin cezasının bulunması için bir ispat sunmanız gerektiğini de bilmenizi isteriz. Avukat size nasıl deliller sunabileceğinizi, mahkemeyi nasıl kazanabileceğinizi ve alabileceğiniz ceza indirimlerini ayrıntılı bir şekilde anlatacaktır.