Yoksulluk Nafakası Şartları Nelerdir?

By İstanbul Hukuk Bürosu In Aile Hukuku, Boşanma Avukatı No comments

Boşanma sebebi ile maddi olarak sıkıntıya düşecek eşin diğerinden daha az kusurlu olması ile talep ettiği nafaka yoksulluk nafakası olarak isimlendirilir. Yoksulluk nafakasının bir süresi bulunmaz. Bu nafaka boşanma davasının açılması ile talep edilebilir. Bunun yanında boşanma davasının kesinleşmesi ile de ilk kez isteme koşulu ile talep edilebilir.

Boşanma davasının bitmesinin ardından yoksulluk nafakası istemek için zamanaşımı süresi kaçırılmamalıdır. Boşanma davasının kesinleşmesinin ardından bir yıl içinde istenebilir. Burada kadın ve erkek eşitliğinin göz ardı edilmemesi gerekir. Yoksulluk nafakası sadece kadınlar için değildir. Yoksulluğa düşecek olan erkekler de bu nafakayı talep edebilir. Kanunda erkeklere böyle bir hak tanınsa da uygulamada bu nafaka sadece kadınlar için ödenir.

Yoksulluğa Düşecek Ne Demektir?

Yoksulluk nafakası talep etmek için kişinin boşanmadan sonra yoksulluğa düşecek olması gerekir. Evliyken eşin çalışmaması ya da herhangi bir gelirinin olmaması boşanma sonrasında yoksulluğa düşeceği anlamına gelir. Çünkü evlilikte çalışmayan eş çalışan eş sayesinde geçimini sağlar. Boşanma durumunda ise geçinmekte zorlanır ve evlilikteki gelir düzeyinin altına düşer.

Evli iken herhangi bir geliri olmayan veya eşinden 15 kat daha az maaş alan kişi boşanmanın ardından evlilikteki refahı bulamaz. Bu durumda da yoksulluk nafakası istenebilir.

Yoksulluk Nafakası Alma Şartları Nelerdir?

Yoksulluk nafakasına hakim kendi karar veremez. Bunun için yoksulluk nafakasının isteyen taraf tarafından talep edilmesi gerekir. Boşanma davasının açılması süresinde yoksulluk nafakası talep edilmese de ileriki zamanlarda talep edilebilir.

Yoksulluk nafakası talep eden kişinin ağır kusuru bulunmamalıdır. Nafakayı ödeyecek olan eşin ise kusurunun olması ya da olmaması önemli değildir. Ancak burada nafaka talep eden eşin kusurunun olmaması önemlidir.

Yoksulluk nafakası talep eden eşin boşanma nedeni ile yoksulluğa düşmesi gerekir. Ancak yoksulluğun boşanma sebebi ile meydana gelmesi gerekir.