Zina Nedeniyle Boşanma

By İstanbul Hukuk Bürosu In Boşanma Avukatı No comments

Zina yani aldatma sebebi ile gerçekleşen boşanma davalarında aldatan tarafa özel olarak hukuki işlem uygulanır. Evliliği devam ederken eşini aldatan taraf Medeni Kanun gereğince suçlu görülmektedir. Zina, evliyken kişinin eşinden başka biri ile cinsel ilişki yaşamasıdır. Eşlerin bir başkası ile öpüşmesi, sarılması ya da dokunması Medeni Kanun tarafınca zina sayılmamaktadır. Zina sayılan durumları boşanma avukatı tarafından öğrenebilirsiniz.

Öpüşme, sarılma ve temas etme gibi durumlarda haysiyetsiz yaşam tarzı sebebi ile dava açılabilir. Ayrıntılı olarak verilen zina sebepleri arasından herhangi birini yaşamanız durumunda mahkeme tarafından özel sebebe bağlı boşanma gerçekleştirebilirsiniz. Boşanma sebepleri genel ve özel olarak iki grupta incelenir. Aldatma ise özel bir boşanma sebebi olarak varsayılır. Davacı tarafın gerekli ispatları sunması takdirinde hiçbir gerekçe sunulmadan direk boşanma kararı verilir.

Zina Sebebi ile Boşanma Davası Açma Süreci

Eşlerden birinin aldatması durumunda diğer taraf bu aldatmayı öğrendikten itibaren 6 ay içerisinde dava açma hakkı vardır. Zina daha geç bir süreçte öğrenilse dahi, zina nedeniyle boşanma davasının açılması için 5 yıl süre vardır. Boşanma avukatı bu konuda gereken bilgiyi size verecektir.

Şöyle bir kriter daha vardır ki zinayı affetme, boşanma sebebini ortadan kaldırmaktadır. Affetme, sözlü ya da yazılı bir şekilde gerçekleşebileceği gibi eşler arasındaki davranışlardan da anlaşılabilir. Örnek vermek gerekirse aldatılan taraf aldatan tarafa ‘’ ne yaptığının önemi yok, yeter ki eve geri dön’’ gibi bir mesaj atarsa, bu durumda aldatan taraf affedilmiş olur.

Zina Nedeniyle Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Aldatma nedeni ile boşanma, hem sadece özel nedene bağlı olarak gerçekleşebileceği gibi aynı zamanda şiddetli geçimsizlik ve özel neden ile birlikte de gerçekleşebilir. Her iki durumda da mahkeme gerekli delilleri inceleyerek direk boşanma avukatı eşliğinde kararı verecektir. Aldatma sebebiyle boşanmanın gerçekleşebilmesi için kesin olarak kanıt sunulması gerekir. Aksi taktirde dava mahkeme tarafından reddedilecektir.

Sizler de aldatıldığınızı düşünüyorsanız ve elinizde yeterince delil bulunuyorsa veya nasıl delil toplayacağınızı merak ediyorsanız İstanbul hukuk bürosunda hizmet veren boşanma avukatı ile birlikte görüşerek dava açabilirsiniz.